1. Rysujemy na kartce papieru kwadrat 3×3, dzieląc go na 9 oddzielnych pól. Następnie umieszczamy w nim cyfry od 1-9, w taki sposób, żeby suma liczb w układzie poziomym, pionowym i po przekątnych była różna.

2. Rysujemy dziecku wybraną figurę geometryczną, złożoną z kilku bądź kilkunastu mniejszych figur. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie i podanie całkowitej liczby figur, składających się na główny rysunek.

3. Rysujemy węża, a jego ogon dzielimy na części. Koniec ogona oznaczamy cyfrą 1, następne pola wypełniamy kolejno liczbami, pozostawiając losowo miejsca puste, aby dziecko wypełniło je brakującymi cyframi. Pamiętajmy, aby dostosować umiejętności do wieku dziecka, dzielimy węża na tyle pól ile liczb zna dziecko.

4. Rysujemy pociąg z wagonami. W każdym wagonie rysujemy po kilka kół, trójkątów czy kwadratów. Pod wagonami wstawiamy pytajniki a między nimi znak plusa. Zadaniem dziecka jest policzenie figur w każdym wagonie, wpisać liczbę w miejsce pytajnika, a następnie zsumować ile figur znajduje się w każdym wagonie.

5. Warto łączyć zabawy matematyczne z innymi formami spędzania wolnego czasu, które dziecko lubi. Przykładowo prosimy dziecko, aby policzyło misie na obrazku, a potem je pokolorowało.

6. Rysujemy różne figury, po czym prosimy dziecko, aby każdą figurę pokolorowało wyznaczonym przez nas kolorem. Pamiętajmy, aby nad zadaniem napisać dziecku instrukcję najlepiej obrazkową, obok figury próbka danego koloru.

7. Możemy narysować dziewczynkę/chłopca z balonikami. Zadaniem dziecka będzie ponumerowanie ich oraz wpisanie liczb w balony.

zabawy dzieckomorguefile.com

8. Ciekawym zadaniem jest również podanie na początku liczby, która określać będzie ilość narysowanych przedmiotów, np. kwiatków, ludzików, bałwanków itd. Dziecko ma za zadanie dorysować brakujące rzeczy wg wzoru, aby ilość zgadzała się z wyznaczoną liczbą.

Przykładów zabaw matematycznych jest wiele. Warto zakupić dziecku elementarze oraz książeczki z tego typu ćwiczeniami, odpowiednimi do wieku dziecka. Pamiętajmy, aby razem z dzieckiem bawić się i zachęcać je do zabaw. Nie zapominajmy, aby pomagać dziecku jeżeli napotka trudności, jak również chwalić je za dobrze wykonane zadania. Dobrą motywacją dla dziecka, będzie zrobienie wystawy jego prac na ścianie w pokoju. Niech wszyscy goście podziwiają jego osiągnięcia.

Macie inne pomysły na zabawy matematyczne dla dzieci? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie atrakcje na Dzień Dziecka? Pomysły
Następny artykułJak nauczyć dziecko wyrażać emocje?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here