Nauka zegara należy do trudniejszych czynności, jakie musi opanować dziecko wraz z wiekiem. Rodzice często popełniają błędy w tej kwestii, gdyż zbyt chaotycznie próbują dziecku przedstawić sposób, by odczytywać skomplikowane działanie zegara. Podstawowym elementem, od którego należy zacząć naukę jest nauka liczenia. Gdy dziecko posiądzie tę umiejętność, wówczas należy spróbować nauczyć je cyfr arabskich, aby potrafiło je rozpoznawać na zegarze.

Potem można podjąć próbę obrazkowego wytłumaczenia malcowi o co chodzi. Dobrym sposobem jest zakup zegara – zabawki, w której można swobodnie poruszać wskazówkami. Najpierw postarajmy się nauczyć dziecko pełnych godzin, nawiązując do pory dnia dziecka. Przykładowo: Ustawiamy z malcem wskazówki np. na godzinę 7 rano i zastanawiamy się co wtedy robimy, próbujemy godzinę powiązać z wykonywaną czynnością. Taki sposób pomoże dziecku lepiej zrozumieć i zapamiętać, gdyż podajemy jego własny przykład. Skuteczną zabawą, jest również narysowanie z dzieckiem zegara i czynności, jakie robią domownicy obok danej godziny.

nauka godzinmorguefile.com

Powieśmy dzieło malca na ścianie. Chcąc sprawdzić czy dziecko zrozumiało, zapytajmy która jest teraz godzina? Pomocne okaże się pytanie pomocnicze – co będziemy teraz robić? Dziecko powinno skojarzyć czynność z daną godziną na rysunku. Jednakże, pamiętajmy, iż plan dnia powinien być podobny do siebie, aby dla dziecka pewne czynności były po prostu oczywiste.

Nauka zegara to dla rodzica nauka szukania odpowiedniego sposobu, aby dziecko zrozumiało jak odczytywać godziny. Pamiętajmy, iż może okazać się zarówno szybka i sprawna, co długa i mozolna. Jednakże zawsze ważna jest cierpliwość i zrozumienie z jaką rodzic przystępuje do tłumaczenia. Na każde dziecko trzeba znaleźć po prostu odpowiedni sposób, najlepsza jest metoda obrazkowa, gdyż dzieci często mają fotograficzną pamięć i łatwiej zapamiętują z obrazka niż ze słuchu. Ważne by utrwalać zrozumiane treści, gdyż pamięć dziecka jest ulotna.

Jak Wasze dziecko radzi sobie z godzinami? A może macie jakieś inne pomysły na naukę godzin? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWrażliwe dziecko – jak pomóc?
Następny artykułWymyślony przyjaciel u dziecka – co robić, jak reagować?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here