Poczucie wrażliwości rodzice powinni kształtować w dziecku od samego początku. To bardzo ważne, aby uczyć dziecko co jest dobre, a co złe, jeszcze kiedy jest maleństwem, które stopniowo zaczyna coraz więcej rozumieć. W dziecku należy kształtować wrażliwość oraz empatię, by potrafiło wczuwać się w uczucia innych ludzi. Wówczas nauczymy dziecko, że nie wolno krzywdzić ani zadawać cierpienia żadnemu człowiekowi, że każdy ma uczuciai należy się z nimi liczyć, szanować je i nigdy celowo nie zadawać bólu. Dlatego od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dziecku wrażliwość oraz współczucie, gdy komuś dzieje się krzywda. Jak tego dokonać?

Wychowując dziecko należy uczyć je pozytywnych zachowań, a starać się eliminować negatywne już w samym zarodku. Należy wtedy tłumaczyć dziecku, dlaczego pewne zachowania uznawane są za złe. Bardzo istotną sprawą jest sytuacja, jaka panuje w domu. Pamiętajmy, iż dziecko właśnie z domu rodzinnego wynosi wartości i zachowania, których uczą go rodzice oraz jakich nabywa poprzez naśladownictwo. To w jaki sposób rodzice rozmawiają ze sobą, rozwiązują konflikty, jak wygląda codzienność w domu kształtuje osobowość dziecka. Jeżeli rozwiązuje się problemy przemocą czy awanturami, dziecko również przejmie taki wzorzec, bo nie będzie umiało inaczej sobie radzić z emocjami. Rodzice powinni nie tylko rozmawiać z dzieckiem, poświęcać mu swój czas oraz uwagę, ale również bacznie obserwować i sprawować kontrolę, przede wszystkim nad jego zainteresowaniami.

wychowanie wrażliwego dzieckamorguefile.com

Uwaga!

Rozwijanie poczucia wrażliwości u dziecka jest bardzo ważnym zadaniem rodziców. Powinni oni dbać o to, by uczyć dziecko pozytywnych i negatywnych zachowań, różnic między nimi, jak również rozwijać w nim uczucia troski, współczucia oraz empatii. Poprzez propagowanie pozytywnych postaw oraz zasad moralnych w domu, jak również dzięki odpowiednim zabawom rozwijającym w dziecku te umiejętnościpewnością osiągniemy sukces.

Chodzi tutaj głównie o ulubione kreskówki, programy telewizyjne oraz gry komputerowe, by nie stanowiły źródła przemocy. Ma to szczególne znaczenie, gdyż sceny przemocy mogą znieczulić dziecko na stosowanie siły fizycznej. Poczucie wrażliwości można w dziecku rozwijać poprzez rozmaite gry oraz zabawy. Oto kilka przykładów:

– Na początku każdego tygodnia siadamy wspólnie z dzieckiem i wymyślamy sentencję, która stanie się zasadą panującą w domu w ciągu całego tygodnia. Nie oznacza to, że po określonym czasie o tym zapominamy. Zabawa ta ma na celu utrwalanie w pamięci dziecka zasad moralnych panujących w domu, które wszyscy domownicy przestrzegają. Dla przykładu sentencja może brzmieć – Zawsze należy dzielić sięz innymi. Porozmawiajmy z dzieckiem co rozumiemy przez to stwierdzenie, podajmy różne przykłady. Wywieśmy to zdanie na tablicy korkowej bądź na lodówce, by każdemu przypominało o tym zadaniu. W ciągu całego tygodnia starajmy się jak najczęściej stosować tę zasadę.

– Stwórzcie swój „Rodzinny Dekalog”. Usiądźcie razem z dzieckiem i postarajcie się stworzyć listę praw i obowiązków, zawierającą zachowania i zasady jakie uczycie dziecko i chcecie w nim utrwalić oraz negatywne, których nie wolno nikomu stosować. W taki sposób dziecko w sposób jasny i konkretny zacznie odróżniać co jest dobre, a co złe.

– Aby nauczyć dziecko odpowiedzialności oraz troski o innych warto zdecydować się o sprowadzenie do domu nowego członka rodziny. Wspólnie zdecydujcie jakim zwierzątkiem chcecie się opiekować, warto abyście zabrali dziecko do schroniska dla zwierząt, gdzie wybierzecie jedno, aby mu pomóc. W ten sposób nauczymy nasze dziecko, że zawsze należy wykazywać współczucie i pomoc potrzebującym – nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Zanim jednak sprowadzicie pupila do domu, wspólnie wybierzcie się do sklepu, aby zakupić książki na temat opieki nad zwierzętami. Pamiętajcie, iż nie wolno zrzucać całego obowiązku opieki na barki dziecka. Jeżeli wspólnie decydujecie się na zwierzę, obowiązki powinny być podzielone.

Uważacie, że Wasze dziecko jest wrażliwe? Co skłoniło Was do takiej opinii? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wychować dziecko na dobrego człowieka?
Następny artykułJak nauczyć dziecko godzin?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here