Mały człowiek przychodzi na świat z wielką chęcią jego poznawania. Wszystkie bodźce przyjmuje natychmiastowo. Jest bardzo wrażliwe, ponieważ już od początku dociera do niego wiele wrażeń, które go kształtują. My, poprzez codzienny kontakt, dostarczamy mu wielu emocji. Poprzez rozmowę, śpiewanie, kołysanie, przytulanie, zaspakajanie jego potrzeb życiowych i psychicznych mamy już wpływ na jego rozwój. Dodatkowo wypełniając zadanie, by ten rozwój stymulować gromadzimy rożne przedmioty takie jak zabawki, pierwsze książeczki itp. Maleństwu można śpiewać, czytać, pokazywać, nazywać czynności, które przy nim wykonujemy. Na rynku firmy produkujące zabawki stymulujące rozwój dziecka prześcigają się w pomysłach. Mogą one być pomocne jednak nie zastąpią dziecku kontaktu z rodzicem. To są w pierwszych miesiącach życia dziecka najważniejsze osoby. Jeśli poświęcamy dziecku czas, jesteśmy spokojni wtedy najbardziej dbamy o jego rozwój. Obserwując dziecko często mamy różne obawy. Jeśli jakiekolwiek zachowanie u dziecka nas niepokoi zawsze pytaj swojego lekarza. Czujność jest bardzo ważna.

Kiedy dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne, zaczyna siadać i przemieszać się, stymulowanie jego rozwoju jest już bardziej wymagające. Dziecko poznaje otoczenie, zaczyna kształtować swoje upodobania. Dodatkowym bodźcem stymulującym zaczyna być ruch, który odgrywa u dziecka kluczowe znaczenie. Dzieci lubią różnego rodzaju zabawy dźwiękonaśladowcze, uwielbiają miny i różne dziwne rzeczy, które dzieją się na twarzy rodzica. Najpierw obserwują potem już naśladują. Pomoże mu to w przyszłości w prawidłowym rozwoju mowy. Specjaliści kładą nacisk na tego rodzaju formy zabawy.

rozwój małego dzieckasxc.hu

Wiemy o tym wszyscy, że dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę. Tak się ma również rzecz odnośnie stymulowania rozwoju dziecka. Zabawa jest najlepszą formą, by wspierać rozwój dziecka. Starszemu dziecku można zaproponować bardzo wiele zabaw mających świetny wpływ na pobudzanie do tego. Możemy dziecku pokazać ciekawą zabawę w naukę kształtów. Wszyscy znamy sortery do klocków, takie pudełeczka z otworkami na kształty. Dzieci bardzo to lubią. Inna propozycja to układanie klocków, robienie z nich pociągów, ustawianie wieży, domków. Kształtujemy dziecięcą wyobraźnię, wyrabiamy jego kreatywność, uczymy koncentracji uwagi.

Bardzo ważnym elementem stymulacji rozwoju na każdym etapie życia dziecka jest czytanie. Tą metodę stymulacji popierają specjaliści i chwalą rodzice. O zaletach czytania można mówić w nieskończoność. Dziecko poznaje świat, pobudza swoja wyobraźnię, kształtuje swoje zachowania, zwiększa zasób słownictwa.

Specjaliści również polecają wszelkie metody stymulacji rozwoju poprzez ruch. Dziecko, które jest aktywne ruchowo z pewnością osiągnie więcej. Nie chodzi tu tylko o kwestie zdrowotne, ale także o korzyściach wynikających np. z gier zespołowych. Dziecko spotykając się z rówieśnikami na wspólnej zabawie np. w dwa ognie uczy się rywalizacji, współdziałania w grupie. Mniejsze dzieci mają duże korzyści np. z zajęć tanecznych gdzie oprócz ruchu jest też element muzyki, co dodatkowo rozwija dziecko. Wszelkie metody stymulacji rozwoju poprzez muzykę są również bardzo korzystne. Wielu specjalistów stosując muzykoterapię u dzieci widzi jak one świetnie są pobudzane przez dźwięk. Muzyka przynosi ukojenie, pobudza do energii, uwrażliwia dziecko. Dlatego od najmłodszych lat warto jest zapoznać dziecko z taka formą zabawy. Dziecko chętnie pobawi się bębenkiem, organkami.

Metod stymulacji rozwoju jest naprawdę bardzo wiele. Wszyscy specjaliści mówią, że każda forma mająca dobroczynny wpływ na rozwój dziecka jest dobra. Często zwykła rozmowa, która towarzyszy nam od zawsze jest bardzo ważnym bodźcem. Dziecko, które jest słuchane, z którym wiele się rozmawia, tłumaczy świat rozwija się naprawdę świetnie. Prosta metoda a jednak bardzo skuteczna.

Jeśli jako rodzice w w wyniku obserwacji swojego dziecka zaobserwujecie najmniejszą nieprawidłowości w życiu swojego dziecka, jeśli zmieni się jego zachowanie nie czekajmy. Prawie w każdym mieście działa Punkt Wczesnej Interwencji, Poradnia Psychologiczna. Nie bójmy się takiej wizyty nawet jeśli miałaby ona być tylko poradą, Zawsze dobrze sprawdzić czy rozwój naszej pociechy przebiega prawidłowo.

Co myślicie na ten temat? Dodalibyście coś do powyższych propozycji? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wykończyć parapet?
Następny artykułKlinkier w kuchni – opinie, wady i zalety

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here