Na początek warto wspomnieć kilka słów o samych płytkach klinkierowych, gdyż okazuje się, że ich właściwości sprawiają, iż nadają się one idealnie do pomieszczeń kuchennych. Charakteryzują się one właściwie podobnymi cechami jak cegła. Są odporne na wnikanie kurzu i brudu, wyjątkowo trwałe, nie poddają się też łatwo mechanicznym uszkodzeniom. Płytki klinkierowe są cieńsze i, co za tym idzie, lżejsze niż cegły, więc wyłożenie nimi powierzchni staje się automatycznie łatwiejsze, a efekt końcowy jest właściwie nie do odróżnienia.

Wszystkie wyżej wymienione właściwości klinkieru, a także fakt, że są one odporne na działanie wysokich temperatur sprawia, że są one odpowiednim materiałem do kuchni. Przykładowo, płytkami wyłożyć można powierzchnię między okapem a kuchenką, filary lub też wyburzoną do połowy wysokości ściankę między aneksem kuchennym a jadalnią.

Ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stały się klinkierowe wyspy kuchenne. Nic dziwnego – prezentują się one wyjątkowo oryginalnie, a w zależności od zastosowanych materiałów i kolorów, możemy nadać kuchni charakter rustykalny lub bardziej nowoczesny.

Chcąc podkreślić współczesny charakter kuchni, do chromowanych dodatków i prostych sprzętów dobierzmy klinkier w bardziej stonowanych, w chłodniejszych barwach. Idealnie sprawdzą się gładkie płytki klinkierowe w odcieniach szarości czy bieli. Tradycyjne lub typowo ludowe wnętrze kuchni podkreślimy stosując omawiany materiał w ciepłych odcieniach czerwieni, pomarańczowego lub brązu. Oczywiście, możemy też poeksperymentować i przełamać wyżej opisaną zasadę. Jeżeli chcemy, aby wnętrze kuchni nabrało niepowtarzalnego klimatu i oryginalnego wyrazu, wybierzmy przełamujące schematy, bardziej odważne zestawienia.

Uwaga!

W sklepach z materiałami wykończeniowymi bez problemu znajdziemy płytki klinkierowe, które podkreślą urok i charakter pomieszczenia kuchennego. Będziemy z pewnością zaskoczeni, jak taki prosty zabieg, jakim jest wyłożenie danego elementu pomieszczenia materiałem do złudzenia przypominającym cegłę, doda wnętrzu blasku i przełamię monotonię.

A co Wy myślicie o klinkierze w kuchni? Widzicie więcej plusów czy minusów? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak stymulować rozwój dziecka?
Następny artykułJak usypiać dziecko?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here