Jednak, by ten sen był naprawdę regenerujący i spokojny niezwykle ważne jest przygotowanie dziecka do tego snu. Wielu rodziców skarży się na to, iż najtrudniejszą rzeczą jest usypianie swojej pociechy. Niejednokrotnie jest to po prostu wielki wyczyn. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nasze dziecko zasypiało bez problemu, spało spokojnie i wstawało wypoczęte z uśmiechniętą buzią.

Jeśli chodzi o najmłodsze pociechy, mamy na myśli niemowlęta które tego snu potrzebują dużo więcej, ich sen to zapewne 2 lub nawet 3 drzemki dziennie. Zasada zawsze obowiązuje ta sama dziecko dłuższą chwile przed snem musi być wyciszone. Po drugie, warunkiem spokojnego snu jest pełny brzuszek. Głodne lub przejedzone nawet dziecko sypia znacznie gorzej. Po trzecie wygodne ubranko, zero uwierających metek, fałdek itp. Niemowlęta są na to szczególnie uczulone. Po czwarte odpowiednie miejsce do spania. Wywietrzony pokoik, wygodne łóżeczko. Dzieci, które sypiają w dzień nie mogą mieć wrażenia, że przygotowanie do snu zbliżone jest do tego, które ma miejsce wieczorem. Rytuały wieczorne powinny być nieco inne niż w dzień. Wszystko po to, by dziecko rozróżniało dzień i noc.

Naczelną zasadą dla rodziców usypiających dzieci powinno być to, iż przed drzwiami pokoju dziecięcego zostawiamy wszystkie emocje, które nam towarzyszą. Szczególnie takie, które mogą powodować napięcie, rozdrażnienie czy też wściekłość na różnorodne sytuacje mające miejsce w ciągu całego dnia. Jeśli wchodzimy do dziecięcego pokoju zdenerwowani możemy mieć pewność, że wasze dziecko wszystko to wyczuje. Rodzice mający kłopoty z usypianiem dzieci nie mogą mieć nastawienia, że im się to nie uda. To tak jak w życiu jeśli nie wierzymy w sukces na pewno go nie osiągniemy.

Nadchodzi wieczór – zaczynamy przygotowywać swoje dzieci do snu. Co najmniej godzinę wcześniej zaczynaj stopniowo wyciszać swoje dziecko. Ogranicz zabawy, które mogą spowodować dodatkowe emocje u dziecka. Teraz nadchodzi czas spokoju. Po kolacji jest czas na kąpiel, czytanie ulubionej książeczki, spokojną rozmowę na temat całego dnia. Możecie w tym czasie pomarzyć sobie, poprzytulać się. Wiele dzieci zaprasza do swojego łóżeczka ukochanego misia czy lalkę.

Wszystkie te czynności powinny spokojnie, płynnie przygotowywać dziecko do snu. Kiedy wszystkie rytuały zostaną już wykonane daj dziecku jasny komunikat, że już czas na sen. Następnie przytul swoje dziecko, powiedz „ dobranoc” i wyjdź z pokoju. Jeśli dziecko potrafi samodzielnie zasypiać wszystkie te czynności powinny dać gwarancję zdrowego, spokojnego snu.

usypianie dzieckasxc.hu

Jednak nie każde maluchy posiadają taka umiejętność. Spora grupa dzieci jest nauczona zasypiać z rodzicami. Oznacza to, że samodzielne zasypianie jest możliwe tylko z mamą lub tatą. Oczywiście łatwiej jest wdrożyć tą naukę od niemowlęcia. Wtedy dziecko spokojnie zasypia, nie przeżywając traumy, że obok nie ma rodzica.

Kiedy jednak jest to już starsze dziecko – kilkulatek – powinniśmy zacząć metodę samodzielnego usypiania od zaraz. Spełniając wszystkie wieczorne czynności dajemy dziecku sygnał, że jest pora snu. Następnie możemy zostać przy dziecku np. siedząc obol łóżka na krzesełku, ale zasada jest taka, że nie odzywamy się do dziecka spokojnie czekając, aż zaśnie. Jest to warunek, by nie rozproszyć dziecka, nie wchodzić z nim w zbędne rozmowy. Kiedy dziecko próbuje wychodzić z łóżeczka konsekwentnie je tam zaprowadzamy. Może się to wydawać trudne na początku lecz z pewnością dziecko szybko opanuje tą umiejętność.

Wszystkie te zasady są niezbędne, by osiągnąć sukces w usypianiu dziecka. Jeśli Wam się uda, sen waszych pociech będzie naprawdę snem zdrowym i spokojnym. Jest to bardzo ważne, ponieważ dla wielu rodziców usypianie dziecka staje się najgorszym i stresującym momentem całego dnia. Wtedy mając takie nastawienie z góry wiemy czym się to skończy. Dzieci zasypiają zdenerwowane, męczą je koszmary, przeżywają wszystkie te złe emocje podczas snu. Odnosimy wtedy odwrotny skutek zmęczeni całą sytuacją przenosimy wszystko to w swoje zachowanie. Nie sprzyja to dobrym relacjom rodzic – dziecko. Podświadomie jesteście wtedy źli na swoje dziecko, że nie potrafi samo zasypiać.

Niestety, dzieci nie rodzą się z taką umiejętnością choć wiele dzieci jest może bardziej „skłonna” do snu, zasypia po prostu łatwiej. To od rodziców zależy jak dziecko szybko nabędzie tą umiejętność.

Reasumując, niezbędne zasady podczas usypiania dziecka to: spokój rodziców, wyciszenie dzieci przed snem i jak najszybsze wdrożenie metody samodzielnego zasypiania. Wszystko to sprawi, że momenty zasypiania waszych pociech będą miłe i przyjemne. Zdrowy sen dziecka jest gwarancją jego dobrego samopoczucia. Śpiąc spokojnie, mamy gwarancję zdrowego rozwoju dziecka, a na tym wszystkim nam szczególnie zależy.

A jak noce wyglądają u Was? Macie problemy z usypianiem dziecka? Jakie metody stosujecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlinkier w kuchni – opinie, wady i zalety
Następny artykułKlinkier wewnętrz – jak go zaaranżować?

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here