W architekturze wnętrz cegła i imitujące ją produkty znane są nie od dziś. W przeszłości sięgano po nie jednak chętniej podczas aranżowania wystroju obiektów użyteczności publicznej jak galerie, restauracje czy podziemne puby. Obecnie klinkiery na stałe zagościły też we wnętrzach mieszkań. Jeżeli chcemy, aby pokój dzienny czy sypialnia nabrały wyjątkowego klimatu, warto sięgnąć właśnie po nie.

Najprostszym pomysłem na wykorzystanie klinkierów jest wyłożenie nimi ściany. Najciekawszy efekt uzyskamy, gdy materiałem tym wykończymy jedną z czterech ścian pokoju. Ceglasty kolor i odmienna struktura będą odbijać się od tynku na pozostałych płaszczyznach, co stworzy wyjątkowy klimat wnętrza. Pamiętajmy, że samo pokrycie z klinkierów jest samo w sobie wyjątkowo dekoracyjne, więc lepiej uniknąć umieszczania na wyłożonej nimi ścianie zbyt dużej ilości dodatków czy ustawiania przy niej masywnych mebli. Jeżeli nie chcemy dopuścić do efektu przytłoczenia, cegłą pokryć też można tylko fragment ściany – w tej kwestii trendy zmieniają się nieustannie i na pewno znajdziemy rozwiązanie, które będzie odpowiednie do naszego pokoju.

Kolejnym popularnym sposobem na wykorzystanie klinkieru w aranżacji wnętrza pokoju jest obudowanie nim kominka, półek czy regałów. Z uwagi na fakt, że materiał ten jest ognioodporny, jest to nie tylko wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, lecz także bezpieczne rozwiązanie. Ceglaste półki, kolumny czy słupy są oryginalnym i przełamującym monotonię elementem wystroju pokoju.

Warto wspomnieć, że bez względu na to, jaki element danego pomieszczenia zdecydujemy się pokryć płytkami klinkierowymi, pasują one do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. O ich charakterze decyduje nie tylko kolor, lecz także struktura, wiązanie czy odcień fugi. W tradycyjnych wnętrzach najlepiej sprawdzi się formatowana ręcznie cegła licowa, zaś nowoczesność pokoju podkreślimy wybierając klinkier gładki. Jeżeli chcemy, aby wyłożona takimi materiałami ściana czy inny element wnętrza była jednolita, zastosujmy fugi w takim samym odcieniu, co płytki, zaś kontrastowa spoina sprawi, że poszczególne elementy wyłożenia będą się bardziej odznaczać. Bez względu na to, jaką opcję zastosowania klinkieru wybierzemy, szeroka gama artykułów dostępnych na rynku z pewnością pomoże nam stworzyć efekt, o jakim marzymy.

Co Wy na to? Macie inne pomysły na zaaranżowanie klinkieru w domu? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usypiać dziecko?
Następny artykułJak skutecznie odmawiać dziecku?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here