Bardzo często rzeczywiście coś zalega (może być to śluz lub ulany pokarm). Utrudnione jest karmienie, a u starszych dzieci oddychanie ustami może przyczynić się do infekcji dróg oddechowych. Szybką ulgę i poprawę przynosi oczyszczenie nosa, najlepiej przy pomocy specjalnego aspiratora. Usunięcie wydzieliny ułatwi uprzednie nawilżenie wodą morską w sprayu dla niemowląt lub kilkoma kroplami soli fizjologicznej. Nos należy oczyszczać profilaktycznie dwa, trzy razy dziennie, głównie po kąpieli.

Powodem sapki może być alergia pokarmowa, rozwijająca się infekcja lub zwykłe nieprawidłowe warunki życia (zbyt ciepło i sucho w pokoju dziecka, brak spacerów). Warto jest więc podjąć działania przede wszystkim najszybsze i najprostsze. Wskazane są spacery oraz nawilżanie pokoju zwłaszcza zimą, gdy grzeją kaloryfery. Trzeba wtedy rozwieszać na nich mokre ręczniki, a na łóżeczku zwilżone pieluchy tetrowe. Ręczniki i pieluchy powinny być starannie wypłukane, aby aromaty z użytych środków nie drażniły dodatkowo noska. W pomieszczeniu, w którym przebywa i śpi maluch, nie powinno być zbyt ciepło. Optymalną temperaturą do spania jest około 20ºC. W ostateczności można zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ważne jest nieprzegrzewanie malca, między innymi ciepłymi ubrankami lub kołderką. Nie można zapominać o częstym, nawet kilkakrotnym wietrzeniu mieszkania w ciągu dnia.

Utrzymującą się sapkę należy skonsultować z lekarzem. Nierzadko dolegliwość utrudnia bowiem ssanie i oddychanie, ale też wskazuje na możliwość wystąpienia poważnych chorób. Warto wiedzieć, że sapka może być pierwszym objawem świadczącym o pojawieniu się alergii pokarmowej (zazwyczaj na białko mleka). Wkrótce do sapki dołączają kolejne symptomy: wymioty, kolki, ulewania, biegunki, kaszel, katar, zaburzenia snu. Co więcej – towarzyszący sapce raczej wodnisty katar, a także utrzymujący się kaszel lub duszności mogą świadczyć o niebezpiecznej, wymagającej opieki lekarskiej, astmie oskrzelowej.

Myślicie, że Wasz Maluch cierpi na sapkę? Jakie objawy Was niepokoją? Konsultowaliście się z lekarzem? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMigdałki u dzieci – objawy, leczenie
Następny artykułJak zrozumieć niemowlaka?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here