Jeśli organizm jest zaatakowany przez infekcję, zazwyczaj towarzyszy temu powiększenie migdałków. Wraz z powrotem do zdrowia powracają one do swojego poprzedniego wyglądu. Natomiast jeśli chorują migdałki, same wymagają leczenia. Przyczyny tkwią przede wszystkim w wirusach i bakteriach.

Przerost tzw. trzeciego migdałka objawia się przez dłuższy czas następującymi objawami; oddychaniem przez otwarte usta (również w nocy), chrapaniem podczas spania, podatnością i częstszą zapadalnością na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Ponieważ powiększone migdałki zawadzają na linii nos – gardło, przyczyniają się do mówienia przez nos. Stan zapalny wywołuje już bardziej ostre symptomy: opuchnięte migdałki pokryte nierzadko białym nalotem, ból przy przełykaniu, gorączkę, osłabienie, czasem katar, a nawet pogorszenie słyszenia.

W jaki sposób należy leczyć chore migdałki? Oczywiście konieczna jest wizyta u lekarza, który stwierdzi na jakim podłożu wywiązał się stan zapalny. W przypadku bakterii przepisze antybiotyk. Jeśli zawiniły wirusy zalecone będzie raczej leczenie objawowe. Ważne jest podawanie dużej ilości napojów, w przypadku starszych dziecimożna sięgnąć po tabletki do ssania. Nierzadko trzeba będzie poszukać rzeczywistego źródła problemów, a przykład alergii. Często jednak jedynym rozwiązaniem jest usunięcie migdałków. Zabiegu dokonuje się pod narkozą, warunkiem jest dobry stan zdrowia. Infekcja musi być więc uprzednio wyleczona. Ważna jest ochrona gardła po zabiegu: unikanie przez jakiś czas gorących napojów, produktów drażniących (na przykład skórek chleba), pikantnych. Zaleca się również unikanie zwiększonego wysiłku przez dziecko oraz oczywiście kontaktu z osobami przeziębionymi lub chorymi. Jeśli lekarz nie będzie miał przeciwwskazań na maluszka czekać będzie niespodziankazimne desery. Nie tylko zadziałają przeciwbólowo, ale również zmniejszą obrzęk i przyspieszą gojenie się miejsc po usunięciu migdałków.

Uwaga!

Usunięcie migdałków nie jest gwarantem ochrony przed przyszłymi infekcjami. Wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że migdałki pełnią ważne funkcje odpornościowe. Po ich usunięciu organizm musi nauczyć się chronić w inny sposób.

Wasze dzieci często chorują na migdałki? Sprawdzaliście, czy nie mają przerośniętego trzeciego migdałka? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować imprezę Baby shower?
Następny artykułSapka u noworodka – co to jest, objawy, jak leczyc?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here