Jeszcze w szpitalu odnotowywany jest fizjologiczny spadek masy ciała, związany przede wszystkim z siusianiem, oddawaniem stolca, przemianami metabolizmu oraz parowaniem przez skórę. Jest to zjawisko powszechnie odnotowywane u noworodków, gdy zwłaszcza w 3.-4. dobie życia maluszka, waga jest najniższa. Naturalne jest jednak obniżenie masy ciała nieprzekraczające 10% masy urodzeniowej (tak więc czterokilogramowy noworodek w efekcie nie powinien osiągnąć wagi mniejszej niż 3600g). Gdyby wskazówka wagi obniżyła się, musiałaby być potrzebne badania lekarskie.

Maluszek po narodzinach, w pierwszej dobie życia, robi pierwszą kupkę, tak zwaną smółkę. Jest to stolec przejściowy, wynik gromadzenia się w jelitach jeszcze w brzuchu mamy. Smółka ma charakterystyczny wygląd – jest ciemnozieloną, ciągnącą się, lepką mazią. Jej ilość uzależniona jest w znaczącym stopniu od rodzaju karmienia dziecka (naturalne lub sztuczne).

Ponadto stanem przejściowym u noworodka jest żółtaczka fizjologiczna (kolejny raz pojęcie „fizjologiczna” podkreśla jej naturalny charakter). Żółtaczka, występująca w 2.-3.dobie życia objawia się zażółceniem skóry noworodka, widocznym przede wszystkim przy oknie w świetle dziennym. Dzieje się tak na skutek wytwarzania bilirubiny (barwnika tworzącego się w miejsce rozpadających się, niepotrzebnych już w tak dużej ilości jak w ciąży, krwinek czerwonych). Z upływem kolejnych dni poziom bilirubiny powinien zacząć maleć. Jeśli jednak dzieje się odwrotnie – poziom wzrasta, mamy do czynienia z żółtaczką patologiczną. Ta z kolei wymaga leczenia.

Grupa stanów przejściowych obejmuje również zmiany skórne. Rumień noworodkowy, jak pozostałe stany przejściowe, pojawia się w pierwszych dniach po narodzinach. Na skórze obserwujemy wtedy zarumienione (zaczerwienione) obszary ze grudkowymi zmianami. Również one znikają po kilku dniach. Skóra noworodka może mieć też inne „mankamenty” – na nosie zaskórniki, najczęściej na ramionach resztki meszka płodowego, a także naczyniaki płaskie wywołane rozszerzonymi naczyniami, które na ustąpienie potrzebują więcej czasu (zazwyczaj kilka miesięcy).

Uwaga!

U noworodków może dojść również do przejściowego powiększenia gruczołów płciowych oraz do pojawienia się wydzieliny w pochwach dziewczynek.

Czy Wasze dziecko miało po urodzeniu żółtaczkę lub rumień? Po jakim czasie zniknęły? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZnamiona u niemowląt
Następny artykułKłótnie rodzeństwa – jak im zapobiegać?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here