Dziecko Wprowadzanie glutenu u niemowląt - gluten w diecie dziecka

Wprowadzanie glutenu u niemowląt – gluten w diecie dziecka

-

Pod powszechnie używaną nazwą „gluten” znajduje się białko roślinne. Białko to zawierają popularne zboża: owies, pszenica, żyto, jęczmień, a tym samym produkty wytworzone na bazie tych zbóż, między innymi kasze i makarony. Ponieważ gluten może wywołać reakcje alergiczne, a nawet poważną chorobę – celiakię, tak ważne jest stopniowe wprowadzanie glutenu. Początkowo powinna to być raczej ekspozycja na nowy produkt, a więc podawanie w bardzo małych ilościach.

Dawniej zalecano, żeby wprowadzać gluten dopiero około 10. miesiąca życia. Uważano, że im mniejsze dziecko tym jego wrażliwość, a tym samym skłonność do alergii – większa. Obecnie maluszkom karmionym piersią produkty z glutenem można podawać już w 5.-6. miesiącu życia, dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym – w 6. miesiącu.

W jaki sposób należy podać gluten? Zaczynamy od naprawdę niewielkich ilości. Około pół łyżeczki (to jest 2 – 3g) kaszki manny rozgotowujemy w wodzie i dodajemy do 100 ml zupki (przecieru/ kremu jarzynowego). Kaszkę mannę możemy zastąpić kleikiem zbożowym. Na sklepowych półkach znajdziemy jednak tylko kleiki bezglutenowe, więc najlepszą i tak naprawdę jedyną opcją jest kasza manna. Wraz ze zwiększaniem porcji zupki, wzrasta też ilość kaszki. Oczywiście podajemy ją tylko raz dziennie, w jednym produkcie. Jeśli gluten pojawił się w obiadku, nie podajemy go dodatkowo na przykład w deserku.

Takie stopniowe wprowadzenie glutenu (określane wspomnianą już wcześniej „ekspozycją na gluten”) przed ukończeniem szóstego miesiąca życia jest przyzwyczajaniem organizmu. Najbezpieczniej jest zacząć podawanie glutenu w konsultacji z lekarzem. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące współtowarzyszące objawy. W pierwszej kolejności zainterweniujmy, gdy maluszka męczą bóle brzuszka i wzdęcia. Niemowlęta często cierpią z powodu kolek, co nie ma nic wspólnego z glutenem, ale warto jest skonsultować się z pediatrą. Niepokoić powinno, gdy dziecko w ogóle nie rośnie lub rośnie zbyt wolno bądź nie przybiera na wadze. Objawem celiakii (choroby zabraniającej spożywanie produktów glutenowych) jest ponadto bladość skóry, zmiany skórne, osłabienie i płaczliwość maluszka.

Próbowaliście już wprowadzać produkty glutenowe do jadłospisu Waszego Maluszka? Jak zareagował? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega tajemnica adwokacka?

Zagadnienie związane z tajemnicą adwokacką są jasno sprecyzowane. Ma ona chronić przede wszystkim klienta i jego zaufanie do adwokata. Tajemnica adwokacka została zrównana prawem z tajemnicą spowiedzi i w procesie karnym nie jest możliwe korzystnie z wiedzy obrońcy dotyczącej jego klienta (oskarżonego). Za złamanie tajemnicy adwokackiej grozi adwokatowi odpowiedzialność karna.

Jakie paznokcie do niebieskiej sukienki?

Planujesz założyć niebieską sukienkę na imprezę ze znajomymi, oficjalne wyjście albo spotkanie rodzinne? Świetny pomysł – niebieski to wdzięczny i modny kolor. Zwrócisz na siebie uwagę, ale nie będziesz wyglądać agresywnie czy wyzywająco. Poza tym – ile tego niebieskiego! Grant, błękit, akwamaryna, indygo... Ale co z kolorem lakieru do paznokci?

Zobacz też

Masaż ajurwedyjski – co to jest, na czym polega, działanie

Słowo ajurweda pochodzi od sanskryckich słów „Ajus” – życie i „Veda” – wiedza, nauka. W tłumaczeniu oznacza to „wiedza o życiu”. Pochodzi z Indii i powstało ponad 5000 lat temu. Według staroindyjskiej nauki wszystkie istoty żywe posiadają trzy typy energii (doshu): vata, pitta, kapha - są odpowiednikami pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, wody, ognia, ziemi. Każdy z nas posiada inną energię, którą powinnyśmy dostosować do naszego życia.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: