Wady postawy u dzieci – ocena lekarza

Dostrzegasz u swojego dziecka problemy z postawą? Poznaj przyczyny powstawania wad postawy, ich skutki zdrowotne oraz dowiedz się, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci przybliżyć tematykę zapobiegania wadom postawy u dzieci.

Spis treści

  • Typy i przyczyny wad postawy
  • Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?
  • Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe
  • Podsumowanie

Typy i przyczyny wad postawy

W ciągu pierwszych lat życia dzieci bardzo się zmieniają, podobnie jak ich struktura ciała. W tym czasie rodzice mogą potrzebować pomocy w rozpoznaniu problemów z postawą ciała u swoich dzieci. Wrodzone wady postawy często pojawiają się u dzieci już po urodzeniu, co sprawia, że jeszcze trudniej je zauważyć.

Z kolei nabyte wady postawy to te, będące skutkiem między innymi siedzącego trybu życia, nieprawidłowego sposobu noszenia plecaka szkolnego (lub zbyt ciężkiego), materaca do spania o nieprawidłowej twardości czy zbyt dużej/małej poduszki, a także nadwagi. Kolejna grupa przyczyn wad postawy wiąże się z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji ciała w trakcie odpoczynku lub nauki, co zwykle jest związane z niedostosowaniem do wzrostu wysokości mebli. Niedostosowanie to pojawia się kiedy biurko i krzesło do biurka dla dziecka są zbyt wysokiej lub niskie.

Wady postawy u dzieci – ocena lekarza

Co możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?

W pierwszym kroku warto poznać kilka podstawowych faktów. Zapobieganie wad postawy to sprawa, którą trzeba się zająć już od momentu, w którym dziecko kończy kilka lat. Szczególna koncentracja na pracy z dzieckiem powinna przypaść na moment dynamicznego wzrostu dziecka. Jest to w zasadzie okresie od wieku 4-5 lat i przez okres szkolny, bo wtedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem dziecka, zmianami proporcji ciała i jego środka ciężkości i często silnym ograniczeniem aktywności fizycznej na rzecz zajęć szkolnych. Układ mięśniowo – szkieletowy rozwija się do ok. 20-go roku życia, a po tym okresie następuje jego stabilizacja.

Brak profilaktyki wad postawy w tym okresie może mieć długotrwały negatywny wpływ na zdrowie dziecka, a później dorosłego.

Profilaktyka wad postawy to wiele działań podejmowanych wspólnie przez rodziców i dzieci w celu zapobiegania wadom postawy. Zazwyczaj to rodzice przejmują inicjatywę w tym zakresie, ponieważ mają większą wiedzę i możliwości. Dzieci mogą wykonywać w domu ćwiczenia, np. z lekcji wychowania fizycznego lub specjalne ćwiczenia korekcyjne, także dbać o przyswojenie określonych nawyków. Warto wspomnieć o kilku ogólnych, podstawowych środkach profilaktycznych.

W profilaktyce wad postawy często niedoceniana jest edukacja. Tylko świadomość rodziców na temat długoterminowych konsekwencji zdrowotnych złej postawy ciała pozwala im kontrolować sposób siedzenia i spędzania wolnego czasu przez dzieci oraz korygować meble używane w domu.

Aby zapobiegać wadom postawy, ważne jest, aby uprawiać różnorodną aktywność fizyczną. Jazda na rowerze, pływanie i gra w piłkę to doskonałe formy ćwiczeń, które szczególnie dobrze wpływają na budowanie struktury mięśni. Jeśli już regularnie ćwiczysz, spróbuj zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki – fizjoterapeuci zalecają ją jako środek zapewniający właściwą ruchomość stawów i elastyczność całego ciała. Możesz też wprowadzić ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutów jako wzmacniające i korekcyjne. Choć początkowo ćwiczenia te mogą być trudne, zachęcą dziecko do ich kontynuowania, a być może wzmocnią także jego własne ciało.

Aby zapobiec wadom postawy, należy zadbać o to, by dziecko nie miało nadwagi. Aktywność fizyczna jest świetnym sposobem, aby do tego nie dopuścić. Dlatego nawet jeśli Twoje dziecko ma więcej obowiązków szkolnych niż kiedykolwiek wcześniej, nie zaniedbuj jego ćwiczeń fizycznych.

Kolejnymi kluczowymi kwestiami w zapobieganiu wadom postawy jest wysokiej jakości odpoczynek i dieta. Wysokiej jakości odpoczynek to odpowiedniej twardości materac, poduszka do spania czy też kontrola tego jaką pozycję przyjmuje Twoja pociecha relaksując się przy telewizorze, czy komputerze. Z kolei dieta dla dziecka powinna zawierać pełny zakres wysokiej jakości składników odżywczych.

W dzisiejszym świecie ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej może być trudne – zwłaszcza jeśli dziecko odrabia lekcje lub spędza dużo czasu przy komputerze. Może to być jednak bardzo korzystne dla zdrowia całej rodziny. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko musi już odrabiać lekcje lub spędzać czas przed komputerem, zapewnij mu ochronę, dostarczając wysokiej jakości regulowane meble.

Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe

Długotrwałe siedzenie nigdy nie jest dobre, ponieważ nadmiernie obciąża kręgosłup prowadząc do zespołów bólowych. Długie siedzenie wywiera również negatywny wpływ na działanie narządów wewnętrznych, a same zgarbione plecy zgarbione plecy redukują ruchomość klatki piersiowej i obniżają dotlenienie organizmu, utrudniają pracę układu krążenia. W szczególnych przypadkach długiego siedzenia i nadwagi mogą pojawiać dyskopatie, które poza bólami pleców w cięższych przypadkach prowadzą do niedowładu kończyn.

Tylko czy w dzisiejszych czasach znasz wiele osób, które tego długiego siedzenia potrafią uniknąć? To samo dotyczy dzieci – badania wykazują, że poziom aktywności fizycznej jest u nich jednym z najniższych w Europie, co przekłada się również na wzrost liczby dzieci otyłych, która z kolei jest… jedna z najwyższych w Europie. Każde dziecko spędza dużą część dnia, siedząc w szkole, a potem w domu, odrabiając lekcje.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wyposażyć pokój dziecięcy w regulowane meble takie jak biurko dla dziecka i krzesło do biurka dla dziecka. Dobry sklep dla dzieci to miejsce, w którym łatwo wybierzesz i dopasujesz (funkcje, design, akcesoria) tego typu meble do swoich potrzeb.

Biurko dla dziecka i krzesło do biurka Mayer

Przy wyborze mebli rosnących z dzieckiem skorzystaj z naszych podpowiedzi, jakie cechy powinny one posiadać:

  1. Wysokość siedziska – optymalna to taka, by nogi całymi stopami spoczywały na podłodze, a stopy były zgięte w kolanach pod kątem około 90 stopni. Nóżki dziecka nie powinny luźno zwisać z krzesła, ze względu na zwiększony nacisk na uda i skutkować problemami krążeniem w nogach.
  2. Dziecko dynamicznie rośnie, dlatego głębokość siedziska krzesła dla dziecka powinna za tym nadążać (zawsze powinniśmy móc zapewnić podparcie ok 2/3 długości ud).
  3. Jeśli chodzi o biurka to wysokość blatu biurka dla dziecka powinna przeciwdziałać garbieniu się dziecka, co pojawia się kiedy blat jest zbyt nisko. Optymalna wysokość blatu to taka, która zapewnia ugięcie w 90 stopniach łokci podczas pisania. Większy kąt to biurko zbyt niskie, a mniejszy to zbyt wysoko blat. Oba przypadki mogą generować wady postawy. Ważne jest by blat roboczy biurka dla dziecka miał opcję nachylenia. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło presji na wysuwanie głowy do przodu, co zmniejszy ryzyko tzw. szyi smartfonowej.

Biurko regulowane i krzesło rosnące z dzieckiem Mayer

Warto podkreślić, że inwestycja w meble rosnące z dzieckiem to inwestycja w zdrowie dzieci na wiele lat do przodu. Inwestując w regulowane meble do nauki marki MAYER możemy liczyć na żywotność kilkunastu lat! Dlatego jeden zestaw mebli zapewni dziecku warunki do zdrowej nauki od 4 lat do wieku dorosłego! Czy to nie doskonała wiadomość?

Podsumowanie

Stwierdzono, że 50-60% polskich dzieci ma nieprawidłową postawę ciała w okresie rozwojowym. Jest to ogromna liczba i przygnębiająca statystyka. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby te statystyki zmniejszyć. Podejmijmy aktywność fizyczną, pozwólmy dziecku złapać sportowego bakcyla, bo zwykle jest to pasja na całe życie. Wybierzmy dla dziecka regulowane biurko i krzesło, kontrolujmy, jak spędza ono czas. Znaczenie profilaktyki jest ogromne, a są to także działania wymagające najmniejszego nakładu czasu i środków.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z zabawkami, wyprawką i meblami dla dzieci 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here