Prawo Prawo. Dla kogo są studia prawnicze?

Prawo. Dla kogo są studia prawnicze?

-

O byciu wpływowym adwokatem, sędzią czy prokuratorem wciąż marzy wiele młodych osób. Dodatkowo seriale i książki nierzadko utrwalają pewne mity na temat zawodu prawnika, co tylko zwiększa liczbę chętnych na studia prawnicze. Czego faktycznie mogą spodziewać się studenci i absolwenci prawa? Kto powinien rozważyć naukę na tym kierunku, a kto prawdopodobnie nie będzie zadowolony z tego wyboru?

Prawo: kierunek dla ludzi zdyscyplinowanych i skupionych na celu

Osoby, które rozważają studiowanie prawa, na pewno muszą przygotować się na długie godziny spędzone nad książkami. O ile „wkuwanie kodeksów” jest w dużym stopniu mitem (studenci powinni przede wszystkim rozumieć przepisy, choć faktycznie zapamiętanie podstawowych norm będzie konieczne), o tyle konieczność systematycznej nauki – już nie. Studenci prawa faktycznie spędzają zazwyczaj długie godziny na nauce. Dodatkowo konieczne jest śledzenie bieżących zmian prawnych,  co zajmuje dodatkowy czas. Tym samym jest to na pewno kierunek dla osób, które lubią się uczyć, a w dodatku  są zdyscyplinowane i skupione na celu.

Na studiach prawniczych z pewnością przyda się również umiejętność analizowania informacji, dostrzegania związku przyczynowo-skutkowego czy spojrzenia na dane zagadnienie z szerszej perspektywy. Prawnicze casusy najczęściej analizuje się, wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin prawa.

Warto też mieć na uwadze fakt, że studia prawnicze trwają pięć lat; po ich ukończeniu wiele osób decyduje się jeszcze na kontynuowanie nauki na kilkuletniej aplikacji. Większość prawników otrzymuje zatem uprawnienia zawodowe krótko przed trzydziestką; w międzyczasie praktykują w kancelariach, nierzadko za stosunkowo niską stawkę.

Co można robić po studiach prawniczych i czy nadal warto iść na prawo?

Większość absolwentów prawa decyduje się na kontynuowanie nauki na aplikacji – np. adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej czy prokuratorsko-sędziowskiej. Aplikacja nie jest jednak jedyną drogą po studiach prawniczych. Coraz więcej absolwentów tego kierunku decyduje się na wyspecjalizowanie się w niszowej gałęzi prawa – czyli np. prawie mody, medycznym, własności intelektualnej czy nowych technologii.

Warto również pamiętać, że absolwenci prawa – nawet bez aplikacji – mogą bez problemu znaleźć zatrudnienie w działach prawnych wielu firm. Część decyduje się na przykład na doradzanie międzynarodowym korporacjom.

Jeszcze innym rozwiązaniem może być praca na wyższym stanowisku urzędniczym,  po ukończeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Nie należy też zapominać, że ukończenie prawa może okazać się niezwykle przydatne przy rozwijaniu własnego biznesu; prawnik nie musi już zasięgać dodatkowych porad, ma też świadomość, jakich błędów prawnych nie można popełniać.

Tym samym – mimo tego, że co roku przybywa mnóstwo kolejnych absolwentów prawa – osoby, które mają odpowiednie predyspozycje, są pełne pasji i chcą spróbować swoich sił w zawodzie, powinny aplikować na studia prawnicze. Po ich ukończeniu będą mogły wybrać jedną z wielu dostępnych dla absolwentów prawa ścieżek zawodowych.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Styl pop art – co to, cechy

Chociaż każdy z nas szuka odmiennego i niecodziennego stylu, w jakim można urządzić wnętrza domu czy mieszkania, bez wątpienia funkcjonuje kilka powszechnie przyjętych trendów, które są popularne zarówno wśród projektantów, jak i samych właścicieli nieruchomości. Jednym z nich jest pop art. Trudno się dziwić sławie tego stylu – wprowadza on do wnętrz mnóstwo kolorów i traktowane jako dekoracje przedmioty życia codziennego, co skutecznie przeciwdziała nudzie i monotonii w naszych czterech kątach.

Videoporada: Idealne fryzury na upalne dni

Piękna kobieta ma zawsze dobrze ułożone włosy. Ale lato to wymagająca pora roku, dlatego na upalne dni musimy wybierać specjalne fryzury. Zobacz, co podpowiadają specjaliści Handsome Men.

Zobacz też

Beta-karoten – jak działa?

Beta-karoten jest jedną z trzech odmian izomerów – żółtoczerwonych barwników, które należą do grupy karotenoidów. Wyróżniamy alfa-karoten, beta-karoten i gamma-karoten. Beta-karoten występuje w produktach spożywczych w postaci prowitaminy. Jest związkiem chemicznym, który w wyniku reakcji chemicznych przekształca się w witaminę. Oznacza to, że dopiero, gdy znajdzie się w naszym organizmie, umożliwia produkcję witaminy. Beta-karoten można znaleźć w korzeniu marchwi, pomidorach, papryce, dyni i morelach. To właśnie jemu warzywa i owoce zawdzięczają swoją pomarańczową lub czerwoną barwę. Pigment ten można znaleźć również w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, sałata, cykoria, kapusta włoska i jarmuż oraz w mleku i produktach mlecznych.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: