botwinka

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny. Jak ją wykonać? Zanim pokażemy Ci przepis na botwinkę, kilka słów o tym, czym jest to różowe wiosenne warzywo.

Do zupy i kremu z botwiny używamy młodych buraków ćwikłowych nazywanych właśnie botwinką. Młode listki warzywa i jeszcze nie do końca wykształcone bulwy mają niezwykle delikatny, wiosenny smak. Wybierając warzywa do przepisu na botwinkę, zwróć uwagę, by te miały świeże i intensywnie zielone listki. Z kolei łodyżki botwinki powinny być kruche. Do zupy z botwinki wybierz pęczki z większymi (ale nie dużymi!) buraczkami, aby nadały potrawie niepowtarzalny smak i kolor.

Zupa z botwiny krok po kroku

Przepis na botwinkę nie jest wymagający. Będziesz potrzebować do niego sporego garnka. Najlepszy do zupy będzie garnek ze stali nierdzewnej o pojemności 2,6 litra. Jeśli nie masz takiego, koniecznie zajrzyj do sklepu florina.pl.

Czas na zakupy. Do przepisu na zupę z botwiny z jajkiem na około cztery porcje będziesz potrzebować:

  • 2 pęczki botwinki,
  • 3 młode marchewki,
  • 3 młode ziemniaki,
  • 1 litr bulionu warzywnego,
  • 4 jaja ugotowane na twardo,
  • pęczek koperku,
  • 2 łyżki oleju roślinnego,
  • 4 łyżki śmietanki 30%,
  • łyżeczkę mąki pszennej,
  • 3 łyżki soku z cytryny,
  • przyprawy: 0,5 łyżeczki soli, płaską łyżeczkę cukru, 0,25 płaskiej łyżeczki pieprzu.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu zupy z botwiny z jajkiem jest przyszykowanie warzyw. Umyj botwinkę, koper, marchew i ziemniaki. Młode marchewki pokrój w plastry (jeśli mają cienką skórkę, nie musisz jej obierać), a ziemniaki w kostkę. Rozgrzej w garnku olej i wrzuć pokrojone warzywa. Smaż przez około 10 minut.

Czas na przygotowanie esencji zupy z botwiny na ciepło. Posiekaj łodygi i liście botwinki, a bulwy dokładnie umyj, obierz i pokrój w kostkę. Dodaj botwinkę do garnka i zalej warzywa bulionem. Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie dopraw zupę z młodej botwiny dodając do niej: koperek, sok z cytryny, sól, cukier i pieprz.

Na koniec do zupy buraczkowej z botwiny dodaj śmietankę wymieszaną z mąką. Dzięki temu zupa z botwiny na ciepło będzie gęstsza, a jej smak jeszcze intensywniejszy. Kropką nad i w przepisie na botwinkę jest dodatek jajka. Ugotuj je na twardo i dodaj do każdej porcji. Zupa z botwiny z jajkiem wygląda niezwykle pięknie, a smakuje jeszcze lepiej!

Zupa z botwiny z warzywami to sprawdzony, tradycyjny przepis, który warto wykonywać każdego roku, by poczuć prawdziwy smak wiosennych warzyw. Zupa buraczkowa z botwiny to najlepszy pomysł na obiad dla osób, które dbają o zdrowe odżywianie lub są na diecie odchudzającej. Ile kalorii ma zupa z botwiny? Ten lekki, wegetariański przepis możesz wykonywać bez wyrzutów sumienia – zupa z młodej botwiny ma jedynie 80 kalorii w 100 ml. Ile kalorii ma zupa z botwiny w jednej porcji? Licząc, że porcja to około 450 ml – zupa z botwiny z warzywami będzie miała 360 kalorii.

Jeśli zamiast tradycyjnych zup preferujesz kremy – dodaj do przepisu na barszczyk z botwiny jeszcze jeden krok. Na koniec, przed dodaniem jajka, zblenduj całą zupę na gładki krem. Różowy krem z botwiny polubią zwłaszcza dzieci, nawet te dotąd niechętne zupom!

Przepis na chłodnik z botwiny

Zupa z botwiny na ciepło oraz krem z botwiny to nie jedyne pomysły na to, co można zrobić z różowej nowalijki. Gdy wiosenne słońce grzeje bardzo mocno, świetnym pomysłem na obiad jest chłodnik z botwiny. Przepis na to danie jest szybki i prosty. Jakich składników potrzebujesz do przepisu na chłodnik z botwiny?

  • 1 litr bulionu warzywnego,
  • 1 pęczek botwinki z kilkoma dużymi buraczkami,
  • 2 łyżeczki soku z cytryny,
  • 1 łyżeczka octu winnego lub ryżowego,
  • sól, pieprz,
  • 400 ml kefiru,
  • dodatkowo: ugotowane jajko na twardo.

Przepis na chłodnik z botwiny to tylko cztery proste kroki. Zacznij od umycia botwinki. Buraczki obierz i pokrój w kostkę. Łodyżki i listki posiekaj. Kolejnym krokiem w przepisie na zupę z młodej botwiny na zimno jest zagotowanie bulionu i dodanie buraczków. Po około 5 minutach dodaj łodyżki i liście. Gotuj zupę z botwiny kolejne 5 minut. Następnie dopraw danie sokiem z cytryny, octem i solą oraz pieprzem do smaku. Najdłuższym etapem przepisu na chłodnik z botwiny jest czas na ostudzenie wywaru. Gdy ten będzie już chłodniejszy, dodaj kefir i wymieszaj. Zupę z młodej botwiny na zimno podawaj całkowicie schłodzoną, z dodatkiem jajka.

Zarówno zupa z botwiny na ciepło, jak i w wersji chłodnikowej zachwyca intensywnym, ale delikatnym smakiem. To lekkie danie jest najlepszym zwiastunem cieplejszej części roku. Warto wykorzystać ten czas jak najpełniej. Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here