Edukacja Nauczanie domowe - jak załatwić, na czym polega?

Nauczanie domowe – jak załatwić, na czym polega?

-

Na początku trzeba podkreślić, że nauczanie domowe nie jest tym samym co nauczanie indywidualne. To drugie wiąże się z niemożnością uczestniczenia ucznia w powszechnym procesie edukacji ze względu na zły stan zdrowia. Nauczanie to prowadzone jest przez nauczycieli na terenie szkoły lub ewentualnie w domu zawsze przez z góry określony czas.

Aby zainicjować nauczanie domowe, w pierwszej kolejności należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która musi przebadać i ocenić zdolności intelektualne ucznia. W rezultacie rodzice otrzymują pisemną, pozytywną lub nie, opinię. Kolejnym niezbędnym dokumentem jest oświadczenie opiekunów o umożliwieniu dziecku edukacji w oparciu o właściwą dla danego etapu kształcenia podstawę programową. Konieczne jest zobowiązanie o przystępowaniu „domowego ucznia” do egzaminów rocznych lub semestralnych. Ponadto należy napisać wniosek do dyrektora szkoły z prośbą o zgodę na nauczanie w domu. Wszystkie zebrane dokumenty powinny być przekazane na ręce dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 31 maja. Uzyskanie zgody jest tak naprawdę formalnością, gdyż ustawa nie podaje przyczyn pozwalających na decyzję odmowną. Warunki realizacji obowiązku szkolnego warto jest zawczasu ustalić z dyrektorem.

Uwaga!

Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że rzadko która dyrekcja i nauczyciele podchodzą z entuzjazmem do tego typu nauczania. Dla wielu z nich jest nie do pomyślenia, że edukacja może przebiegać w domowych pieleszach, co więcej – bez udziału nauczycieli. Niestety przejawy niechęci i nieufności ze strony grona pedagogicznego odczuwane są pośrednio podczas obowiązkowych egzaminów klasyfikacyjnych. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy egzaminy są niezwykle szczegółowe i to tylko w celu udowodnienia słabych efektów nauczania poza murami szkoły.

Nauczanie domowe jest zazwyczaj wydajniejsze niż szkolne, gdyż nie traci się czasu na szereg czynności około lekcyjnych (na przykład sprawdzanie obecności). Zawsze jednak można powrócić do tradycyjnego nauczania w szkole.

Co myślicie o nauczaniu domowym? Jakie widzicie jego zalety i wady? Chcielibyście, żeby Wasze dziecko uczyło się w domu? Podzielcie się opiniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Uchylenie pozwolenia na budowę na wniosek strony

Decyzja administracyjna o pozwoleniu na budowę ma często wpływ na sąsiadujące nieruchomości i może naruszać nasze prawa do własności i korzystania z naszej działki. Poprzednio, przed nowelizacją procedura uzyskania na budowę wymagała zgody sąsiadów na powstanie w ich sąsiedztwie nowego budynku, mogli oni sprzeciwić się takiej budowie. Obecnie (po nowelizacji z 2009 roku) procedura uzyskania pozwolenia na budowę miała ulec uproszczeniu - przez to sąsiedzi nie są zawiadamiani wcześniej o planach budowy obok ich działki, a przez to mają ograniczone możliwości sprzeciwienia się temu. Jak można poradzić sobie z nieznośnym sąsiedztwem?

Produkty strukturyzowane a gwarancja kapitału

Choć wszędzie słyszymy, że produkty strukturyzowane zapewnią nam pełną gwarancję wpłaconego kapitału, to jednak nie wszystkie z nich taką zapewniają. Zależne jest od partycypacji, a więc udziału w zyskach z inwestycji, a co za tym idzie poniesionym większym ryzykiem. Zazwyczaj im większy procent udziału w zyskach, a zatem większy wskaźnik partycypacji, tym mniejsza gwarancja kapitału.

Zobacz też

Jak urozmaicić lekcje angielskiego?

Jest wiele sposobów na urozmaicenie lekcji angielskiego. Przeczytaj poniższe porady dotyczące urozmaicenia lekcji języka angielskiego, kiedy uczysz się samemu:

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: