Edukacja Jak czytać dziecku obcojęzyczne książki?

Jak czytać dziecku obcojęzyczne książki?

-

Stała pora z książeczką może być chwilką bądź dłuższą chwilą. Ideałem byłoby zorganizowanie takich chwil z książeczką codziennie, gdyż częsta ale krótsza nauka na pewno okaże się skuteczniejsza. Długość tych naszych spotkań może się wahać od 10 do 30 min, w zależności od dziecka nastroju i chęci do czytania. Regularność jeśli chodzi o styczność z anglojęzyczną ilustrowaną książeczką daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Z czasem regularność ta będzie miała taki efekt, że dziecko samo będzie sięgało po książeczkę i czekało na nas nałóż ku lub kanapie gotowe do wspólnego czytania.

Co do wyboru odpowiedniej książeczki, nie decyduj sam/a, ale wspólnie ze swoim maluchem.

Książeczki, które przeczytacie muszą być magazynowane w miejscu dostępnym dla dziecka, po to, aby w razie potrzeby maluch mógł po nią sięgnąć i przeczytać, kiedy będzie miał ochotę.

Nieprzeczytaną jeszcze książeczkę, a co za tym idzie nieznajomą dla dziecka, wprowadzaj dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie w pełni zapoznane z poprzednią. Przeczytane książki układaj na półce, w zasięgu wzroku dziecka. Kiedy w waszej „anglojęzycznej biblioteczce” umieścisz jeszcze nie przeczytana lub nie do końca przeczytaną książeczkę może to działać demotywująco na dziecko. Biblioteczka ma się składać z książek już przeczytanych i w pełni zrozumiałych dla malucha. Poniżej podaje kilka rad, o czym należy pamiętać podczas pracy z ilustrowaną książeczką.

  • Podczas czytania nie śpiesz się, ale czytaj powoli, pozwól dziecku napawać się ilustracjami. Pamiętaj, że obrazki w dużym stopniu ułatwiają dziecku zrozumienie tekstu.
  • Jeśli zaistnieje taka potrzeba, użyj języka ciała lub gestów, aby ułatwić zrozumienie.
  • Kiedy czytasz, „jedź” palcem po tekście, aby dziecko było w stanie skojarzyć sobie pisownię z wymową.
  • Używaj zabawnych głosów, naśladuj odgłosy różnych zwierząt, jeśli takowe występują w książeczce – dzieci uwielbiają taki sposób czytania.
  • Zachęcaj malucha, aby przyłączył się do czytania. Możesz to zrobić poprzez pozwolenie, żeby maluch dokończył za Ciebie rozpoczęte już zdanie lub naśladował odgłosy jakiegoś zwierzaka obecnego w książce.
  • Kiedy już zamkniesz książkę, sprawdź, czy maluch nie jest zamyślony. Jeśli jest, posiedźcie w ciszy, daj mu chwilkę na napawanie się bajkowym, wyimaginowanym światem.
  • Po skończonym czytaniu nie męcz malucha pytaniami w stylu „no i o czym była książeczka?”, „opowiedz, co przeczytaliśmy” itp. Kiedy dziecko będzie gotowe, samo zacznie mówić.

Czy Wy czytacie dzieciom obcojęzyczne książki? Jak często to robicie i czy widzicie wyraźne efekty? Wypowiedzcie się w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak piłować paznokcie?

Każdy z nas ma inny kształt płytki paznokcia. Dla wielu kobiet wygląd dłoni (zbyt masywna, a mała, za krótka etc.) to powód dodatkowych kompleksów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ prawidłowy sposób opiłowania paznokci może nadąć dłonią idealny i pożądany kształt. Sposób piłowania zależy od kształtu palców i do nich należy dopasować wygląd paznokcia.

Jak upomnieć się o pożyczone pieniądze?

Upominanie się o spłatę długu nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem. Przeciwnie, savoir-vivre twierdzi, że każdy ma prawo odzyskać to, co do niego należało. Ważniejsza jest forma wypowiedzi i zachowanie, przypominającego o pożyczonych pieniądzach.

Zobacz też

Sos hoisin – przepis

Sos hoisin to chińska przyprawa używana bardzo często do grillowanego mięsa lub potrawy zwanej kaczka po pekińsku.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: