1. Ucząc się lub powtarzając słownictwo z repetytorium, nie patrz biernie na listy wypisanych słówek, ale weź się za aktywne przepisywanie! Kup zeszyt lub notatnik przeznaczony tylko i wyłącznie do tego celu i przepisuj słowa i wyrażenia. Przepisując i tworząc własne listy słówek, szybciej i łatwiej zapamiętujemy. Dodatkowo, miejmy zeszyt czy notatnik zawsze przy sobie, aby w razie wolnej chwili (kolejka u lekarza czy dentysty itp.) móc go sobie wyciągnąć i przeczytać, niedawno wpisane tam słówka. Ideałem będzie, jeśli codziennie rano i wieczorem przed pójściem spać, przeczytasz te słówka, których jeszcze nie zapamiętałeś/aś. Pamiętaj, żę bogactwo słownictwa w dłuższym czy krótszym tekście użytkowym jest niezwykle wysoko ocenianie! To samo dotyczy rozumienia tekstu pisanego, czytania i zaznaczenia poprawnej odpowiedzi. Znajomość słownictwa jest tutaj KONIECZNOŚCIĄ. Bez wystarczającego zasobu słownictwa, nie zrozumiesz nawet pytania.

2. Świetnie jeśli poznasz i będziesz w stanie użyć czasów gramatycznych i struktur z nimi związanych. Jeśli jednak nie zdążysz ze zrozumieniem przyswoić wszystkich czasów, nie zadręczaj się. Najważniejsze jest, aby umieć podstawowe czasy, najczęściej stosowane w mowie i piśmie.

3. W skład matury wchodzi również rozumienie ze słuchu. Nie zaniedbuj tej części egzaminu. Jak powszechnie wiadomo, maturzyści najwięcej problemów mają właśnie z tą częścią, ponieważ nauczycielom wciąż brakuje czasu na ćwiczenie słuchania. Dlatego musisz wziąć sprawę w swojego ręce. Słuchaj swoich ulubionych anglojęzycznych piosenek (prawda, że proste?) i miej ich tekst przed sobą, oglądaj filmy po angielsku, najpierw z napisami, potem bez, słuchaj radia BBC itp.

4. Ucz się gotowych zwrotów i wyrażeń na pamięć! Naucz się jak się zaczyna list formalny (nieformalny, jak przedstawiać kolejne argumenty i jak zakończyć część pisemną). Nie ucz się wszystkich dostępnych możliwości, ale po jednym wyrażeniu do każdego typu listu, pocztówki itp.

5. Zapoznaj się z regulaminem lub zapytaj dokładnie nauczyciela, ile słów ma się znajdować w części pisemnej. Pamiętaj, że jeśli napiszesz zbyt mało (60 słów) lub za dużo (200 słów) tracisz mnóstwo punktów.

6. Matura z języka angielskiego to także egzamin ustny. Wiele uczniów odbiera właśnie tą część jako najbardziej stresującą. Ale Ty się zrelaksuj. Znasz już potrzebne zwroty do opisu obrazka czy do wyboru jednej opcji z trzech (bo znasz, prawda?), nauczyłeś się ich wcześniej na pamięć. Dlatego nic Cię już nie może zaskoczyć, egzamin zdasz na pewno, nawet jeśli niewiele powiesz w zadaniu 1. W egzaminie ustnym najbardziej liczy się to, aby mówić, nawet jeśli będziesz mówić z błędami. Nie zawsze mów prawdę, wybieraj taką opcję, na którą jesteś w stanie dużo powiedzieć czy nawet zmyślać. Wykazuj entuzjazm, kiedy mówisz i patrz egzaminatorom w oczy, nie na ścianę lub sufit.

Jakie były Wasze sposoby na przygotowanie się do matury z języka angielskiego? Podajcie nam swoje pomysły w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here