– w związku z tym podejmując ową decyzję, nie kieruj się panującą modą. Wybierając kierunek myśl nie o tym, co jest teraz. Skup się na tym, co będzie za pięć lat, gdy skończysz studia. Poza tym ostrożnie podchodź do nowopowstałych kierunków i przejrzyj ich podstawy programowe. Często się okazuje, że pod ładnie brzmiącą nazwą, nie kryje się jakość oraz innowacyjność;

– z wielu raportów opracowanych przez ekspertów wynika, że w Polsce studia humanistyczne cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Brakuje natomiast osób, które posiadają wykształcenie techniczne, inżynierskie czy ścisłe. Sytuacji tej nie zmieniło nawet pojawienie się tzw. kierunków zamawianych. Jest lista kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych ustanowiona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studiowanie ich wiąże się z otrzymywanie przez żaka stypendium w wysokości 1000 złotych. Natomiast uczelnia, która posiada taki kierunek, otrzymuje dofinansowanie;

– reasumując, podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów warto zorientować się, jakich pracowników potrzebują firmy. Jak wynika z raportów, bezrobociem nie powinni poczuć się zagrożeni absolwenci uczelni technicznych i kierunków, związanych z nowymi technologiami. Poza tym pracodawcy poszukują architektów, informatyków, statystyków czy finansistów. Obecnie ludzie coraz bardziej interesują się swoim wyglądem. W praktyce przekłada się to na pojawienie się zapotrzebowania na masażystę, lekarza czy dietetyka. Potrzebni będą też trenerzy – specjaliści w określonej dziedzinie z uprawnieniami pedagogicznymi do nauczania dorosłych. W tej grupie zawodowej wymienia się doradcę zawodu ludzi dorosłych.

Uwaga!

Należy również pamiętać, że powinno się lubić to, co się chce studiować. W związku z tym najlepiej szukać takich kierunków, w którym połączymy przyjemne lub pożytecznym. A jeśli nie uda się uzyskać takiego kompromisu, to wtedy warto zaplanować rozwój swojej zawodowej kariery na studiach. Nawet, jeżeli decydujemy się na kierunek humanistyczny.

Czym kierowaliście się wybierając kierunek studiów? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurs rozwoju osobistego – jaki wybrać?
Następny artykułJak zostać tłumaczem przysięgłym?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here