– należy pamiętać o tym, że mgr, mgr inż., licencjat i inż. są tytułami zawodowymi, a nie naukowymi. Posiadanie ich jest niezbędne do osiągnięcia kolejnych stopni (tym razem naukowych). Aby móc posługiwać się tym tytułem należy zaliczyć wszystkie semestry oraz napisać i obronić pracę magisterską;

– do stopni naukowych zaliczamy dr oraz dr habilitowanego – zgodnie z przepisami, aby zdobyć tytuł doktora należy:

– posiadać tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny,

– przedstawić i obronić rozprawę doktorską,

– zdać egzaminy doktorskie, obejmujące, podstawową dyscyplinę, związane z tematem rozprawy doktorskiej, przedmiot dodatkowy oraz nowożytny język obcy;

Doktorat składa się szeregu działań naukowych, które, m. in. obejmują wszczęcie przewodu doktorskiego i wyznaczenia promotora, wyznaczenie recenzentów, przyjęcie rozprawy doktorskiej i dopuszczenie jej do publicznej obrony, przyjęcie publicznej obrony rozprawy doktorskiej. Odbywa się on w dwóch trybach dziennym (bezpłatnym) oraz zaocznym (system płatny).

Oprócz tego w Polsce obowiązuje jeden tytułowy, czyli profesor zwyczajny (inaczej belwederski), nadawany przez Prezydenta RP. Jest nadawany przez prezydenta na mocy nominacji profesorskiej. Profesor nadzwyczajny jest stanowiskiem, na którym zatrudniony jest naukowiec na uczelni. Aby nim zostać należy mieć tytuł doktora habilitowanego. Zasięg władania ogranicza się do uczelni macierzystej.

Uwaga!

Od początku tego roku akademickiego obowiązywać będą zmiany, które wprowadzono do ustawy o szkolnictwie wyższym. W przypadku doktoratu trzeba będzie opublikować jeden artykuł naukowy w czasopiśmie ogólnopolskim. Procedura habilitacyjna została nieco uproszczona. Oceniany będzie cały dorobek naukowy, a nie tylko monografia habilitacyjna. Zlikwidowano także kolokwium habilitacyjne.

Czy uważacie, że w Polsce powinno być więcej tytułów naukowych? A może jest ich za dużo? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCarving – co to jest, na czym polega?
Następny artykułGalactrix – jak grać w Puzzle Quest?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here