gitara

Nauka gry na gitarze to jedno z najczęstszych, niespełnionych marzeń. Nigdy nie jest za późno, by je spełnić! Do opanowania choćby podstaw potrzebna jest zaciętość i systematyczność, dlatego nie zapisuj się od razu do szkoły, tylko najpierw spróbuj, czy gitara to Twoja pasja. Do takiego testu potrzebujesz odpowiednich samouczków. Jak wybrać dobrą książkę do samodzielnej gry? Sprawdź! 

Gitara nie jest trudnym do opanowania instrumentem, ale wymaga samozaparcia i regularności ćwiczeń. Szybko poznasz pierwsze gitarowe chwyty, a potem akordy, by zagrać prosty utwór. Na rynku znajdziesz wiele książkowych propozycji. Najlepsze są te, które wprowadzą Cię w gitarowe arkana stopniowo – od podstaw gry melodycznej, po pierwsze gamy i etiudy. Jeśli tylko się nie poddasz, nauka gry na gitarze (https://www.alenuty.pl/pl/c/nauka-gry-na-gitarze/21) nauczy Cię dyscypliny, koncentracji i osiągania celów.

Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Jeśli sam chcesz nauczyć się gry na gitarze, powinieneś najpierw zagłębić podstawowe tematy. W wyborze odpowiedniego podręcznika zawsze kieruj się dopiskiem „dla początkujących” – to nauka przedstawiona w prosty i przyswajalny sposób. Pierwsza książka do gry na gitarze powinna zwierać takie tematy, jak:

  • anatomię instrumentu,
  • prawidłowe trzymanie gitary,
  • pierwsze proste i łatwe do zagrania akordy,
  • nieskomplikowane utwory dla początkujących,
  • linie melodyczne znanych piosenek, ale zaczynających się od 2 strun, przez 4, aż do 6,
  • akordy dla początkujących,
  • rozdział o tym, jak zmieniać akordy.

Jeżeli wybrany egzemplarz ma dodatkowe informacje, tym lepiej – nie pomijaj jednak tego etapu nauki, ponieważ nie będziesz widział postępów i szybko się zniechęcisz.

Książki warte polecenia do samodzielnej nauki gry na gitarze

Rozłóż naukę czasowo – najpierw 3 miesiące, pół roku i rok. Po każdym z modułów sprawdź, czy widzisz efekty. Oto „złota” trójka do samodzielnych ćwiczeń:

  • Grzegorz Templin: „Gitara dla każdego – samouczek gry na gitarze” – to egzemplarz, który jest niezwykle pomocny w rozwoju własnej inwencji; zawiera rysunki 32 chwytów, 45 rodzajów bicia i 7 metod strojenia gitary; jest klarowne wprowadzenie do muzycznej historii gitary, nauka ustawiania rąk, akordów i pierwsze ćwiczenia, które są niezbędne dla każdego samouka,
  • Roman Ziemlański: „Gitara z nauczycielem i bez” – to bestseller kilkakrotnie wznawiany w druku, ponieważ jest uniwersalnym podręcznikiem zarówno do szkół muzycznych, jak i do samodzielnej nauki; zawiera liczne zdjęcia, obszerny zestaw ćwiczeń, objaśnienie zapisu nutowego i technik gry; dodatki w postaci tabeli chwytów i rytmów sprawiają, że trudno o bardziej kompleksowy podręcznik na gitarę klasyczną,
  • Wojciech Wojakowski: „Gitara dla każdego” – to 8 popularnych melodii, które można zagrać na gitarze bez znajomości nut; pozycja jest przeznaczona dla tych, którzy ich nie znają, ale marzą, by zagrać prostą, popularną melodię; każda z kompozycji zawiera pierwsze dźwięki, chwyty gitarowe, opalcowanie oraz szczegółowe objaśnienia i wskazówki dotyczące wykonania.

Od tych lektur warto zacząć swoją przygodę z instrumentem. Reszta w Twoich rękach i zapale. Jeżeli nie chcesz się szybko poddać, uatrakcyjnij sobie żmudną naukę dodatkową motywacją w postaci internetowych lekcji z YouTube’a lub czytania inspirujących biografii prawdziwych wirtuozów gitary. Ważne są też zasady muzyki, które warto pozna, zanim uderzysz w struny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here