Obecnie coaching cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co w konsekwencji oznacza, że istnieje wiele klasyfikacji jego rodzajów. Jednak w praktyce do najważniejszych obszarów coachingu należą:

coaching zawodowy – jest związany z rozwojem sfery zawodowej klienta w odniesieniu do zajmowanego stanowiska. W tym przypadku celem coacha jest wspieranie działań, podejmowanych przez podopiecznego w zakresie realizacji określonych przedsięwzięć. Może on również dotyczyć celów, związanych z rozwojem kariery. Wówczas praca z klientem polega na motywowaniu i wskazywaniu tych obszarów, w których powinno się wprowadzić zmiany np. poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych.

coaching biznesowy – dotyczy udoskonalania szeroko rozumianych kompetencji, potrzebnych do prowadzenia biznesu;

coaching personalny (życiowy) – dotyczy on bezpośrednio sfery życia osobistego klienta. Analizowanym obszarem jest jego funkcjonowanie w życiu codziennym Praca coacha polega na wspieraniu i motywowaniu podopiecznego do wprowadzania zmian, której poprawią jego relacje z najbliższymi czy przyjaciółmi. Celem jest poprawienie tych umiejętności, które decydują o satysfakcji z kształtu życia osobistego. Ta forma pracy z klientem jest stosowana również w sytuacji, gdy na tym obszarze pojawiają się nowe wyzwania np. zostanie rodzicem;

coaching grupowy – w tym przypadku rola coacha polega na pomocy klientowi w sytuacjach będących konsekwencją bycia w grupie. Chodzi o przyswojenie szeroko rozumianych umiejętności komunikacyjnych tak jak rozwiązywanie konfliktów, asertywność czy radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Reasumując, chodzi o kształtowanie jak najlepszych reakcji w grupie;

coaching menadżerski – jego adresatami są przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw. Służy wzmacnianiu tych wszystkich kompetencji, które są niezbędne do prowadzenia dużej firmy. Szczególny nacisk kładzie się na radzenie sobie ze stresem, zarządzanie zmianami w przedsiębiorstwie, skuteczne motywowanie, zarządzanie osobistym rozwojem, negocjacje oraz umiejętności przywódcze.

Jaka jest Wasza opinia na temat coachingu jako takiego? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkoleniowiec, trener, coach – różnice
Następny artykułJak wygrać w Kółko i krzyżyk?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here