Przeciwnik zakreśla przypisanym mu znakiem pole znajdujące się w narożniku kwadratu, na którym rozgrywana jest gra, wówczas należy umieścić własny znak w środku tego kwadratu. W kolejnym ruchu, gdy rywal zakreśli znak na innym polu narożnikowym, należy uniemożliwić mu wygraną poprzez zakreślenie pola między zakreślonymi narożnikami. Jeśli natomiast przeciwnik zarezerwuje sobie pole leżące obok tego wcześniej zakreślonego, należy umieścić swój znak w linii tak, by zablokować rywala.

Jeżeli natomiast przeciwnik rozpoczyna rozgrywkę w ten sposób, że umieszcza własny znak w środkowym polu kwadratu, trzeba blokować go zakreślając swój znak w jednym z pól narożnikowych (do wyboru). W następnych ruchach wystarczy już tylko blokować możliwość uzyskania przez przeciwnika całej linii. W sytuacji, gdy przeciwnik umieszcza swój znak w bocznym polu kwadratu, zakreśla się własny znak na środku kwadratu i tak samo jak powyżej – blokuje się w kolejnych ruchach możliwość uzyskania przez przeciwnika linii (w tym przypadki poziomej lub pionowej) stworzonej z jego znaków.

Ciekawą wersją gry w kółko i krzyżyk jest gomoku, gra powstała w Japonii. W Europie gra ta funkcjonuje często pod nazwą „kółko i krzyżyk na nieograniczonej planszy”. W gomoku wykorzystuje się planszę o rozmiarach 19×19, a niekiedy mniejszą – 15×15. Gracze starają się stworzyć linię pięciu pionów własnego koloru. Przewaga gracza wykonującego pierwszy ruch jest tak duża, że teoretycznie ma on zapewnione zwycięstwo. Jednak ze względu na stopień skomplikowania niewielu graczy potrafi tę szansę zawsze wykorzystać, co wpływa z pewnością pozytywnie na atrakcyjność gry.

Lubicie grać w Kółko i krzyżyk? Z kim gracie najczęściej? Jakie gry jeszcze lubicie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzaje coachingu
Następny artykułJak wybrać kierunek studiów?

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here