Wydaje się, że minęły już czasy, gdy okres studiowania kojarzył się z czasem beztroski i zabawy. Obecnie sam wybór uczelni i kierunku kalkulowany bywa pod kątem możliwości znalezienia pracy po skończeniu studiów. Nie należy jednak wpadać w niepotrzebną panikę. Na to, co się dzieje w sferze zawodowej ma się wpływ przez całe życie i prawie zawsze można wprowadzić jakieś zmiany.

Przede wszystkim zastanów się, co cię interesuje i jak spędzasz wolny czas. Weź pod uwagę, że spędzisz na uczelni kilka lat. W związku z tym uczenie się rzeczy, których w ogóle nie lubisz, może okazać się nie lada wyzwaniem. Z dużą dawką ostrożności traktuj tzw. modne kierunki. Często się zdarza, że nie zdobędziesz jakieś nowej wiedzy czy oczekiwanych umiejętności. Może się również okazać, że ukończenie kierunku nie gwarantuje Ci pracy w zawodzie, ponieważ np. trzeba posiadać odpowiedni certyfikat. A to najczęściej wiąże się z wniesieniem dodatkowej opłaty. W związku z tym warto bliżej przyjrzeć się akademickim programom nauczania i porównywać je między sobą. Podobnie traktuj uczelnie prywatne. Jeśli zdecydujesz się na wybór placówki edukacyjnej o takim charakterze, to koniecznie sprawdź, czy spełnia wszystkie prawne wymogi. Szczególnie dotyczy to praw do nadawania tytułu naukowego magistra.

Interesuj się tym, co się dzieje na rynku pracy oraz jego przyszłością. Weź pod uwagę trendy, jakie mają wpływ na kształtowanie się rynku pracy. Przeglądając oferty pracy oraz rankingi dowiesz się, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie.

Uwaga!

Przy wyborze kierunku uwzględnij swoje predyspozycje, jeśli chodzi o pracę zawodową. Pod stwierdzeniem „predyspozycje” rozumiem szeroko pojmowane umiejętności komunikacyjne, styl i sposób wykonywania pracy. Analizując te obszary, odnieś je do tego jak np. wykonujesz obowiązki domowe i pracę dorywczą. Również to, w jaki sposób przyswajasz wiedzę, wskazuje Twoje cechy, jako przyszłego pracownika.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Macie inne sugestie i wskazówki dla przyszłych studentów? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygrać w Kółko i krzyżyk?
Następny artykułSzkolenia dofinansowane w ramach projektów unijnych

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here