Jedną z najbardziej znanych instytucji, które organizują kursy udzielania pierwszej pomocy (bezpłatne oraz odpłatne) jest Polski Czerwony Krzyż. Jego pracownicy prowadzą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, dla szkół czy firm. W celu zdobycia szczegółowych informacji należy skontaktować się z placówkami terenowymi PCK. Instytucją, która organizuje bezpłatne kursy pierwszej pomocy jest Fundacja im. św. Kamila. Statutowymi celami organizacji są: upowszechnianie wiedzy i umiejętności ratowniczych, krzewienie idei bezinteresownego udzielania pomocy ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych oraz chorym oraz tworzenie oraz prowadzenie jednostek i instytucji pomocy medycznej oraz ratowniczej. Obecnie dla Fundacji św. Kamila pracuje około 50 ratowników, pełniących tę funkcje na zasadzie wolontariatu, czyli pracy społecznej. Osoby zainteresowane udziałem w tych szkoleniach muszą spełnić jedynie kryterium wieku, czyli mieć ukończone 16 lat. Drugi wymóg związany jest ze sposobem zapisania się na warsztaty. Można to zrobić tylko osobiście. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzą teoretyczną oraz biorą udział w ćwiczeniach, zaś sam kurs kończy się egzaminem. Nabór na szkolenia odbywa się w sposób ciągły.

Kolejną instytucją, która zajmuje rozwijaniem umiejętności ratowania ludzkiego zdrowia i życia jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Akcja ta skierowana jest do nauczycieli szkół podstawowych, którzy mają przekazywać tę wiedzę dzieciom. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, jest zebranie 15 szkół z terenu jednego powiatu (dwóch nauczycieli z każdej placówki), chcących wziąć udział w tym projekcie. Również w tym wypadku zajęcia są bezpłatne, zaś ich ukończenie wiąże się ze zdobyciem odpowiedniego certyfikatu (podstawy udzielania pierwszej pomocy). Nauczyciele za darmo otrzymają materiały dydaktyczne i fantomy, która mają być wykorzystywane w trakcie zajęć z dziećmi z klas I, II oraz III.

Warto wspomnieć o Ogólnopolskim Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy oraz Bezpieczeństwa z Krakowa, które prowadzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w wersji podstawowej oraz rozszerzonej. Firma w swojej ofercie posiada także bezpłatne kursy. Można także skontaktować się Harcerskimi Grupami Ratowniczymi, Maltańską Służbą Medyczną lub wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego. Często zdarza się, że kursy udzielania pierwszej pomoc są jednym z elementów szkoleń, finansowanych z funduszy unijnych.

Znacie zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach? Czy uważacie, że szkolenia takie powinny być obowiązkowe, np. w szkole? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmiejętności miękkie – szkolenie – na czym polega?
Następny artykułWWE RAW – sterowanie

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here