W szkoleniu umiejętności miękkich chodzi o rozwój tych predyspozycji, które mają ułatwić w funkcjonowaniu jednostki rozumianym jako udział w życiu społecznym. Do umiejętności miękkich należą m. in.: te o charakterze interpersonalnym (słuchania, informowania o własnych potrzebach), zarządzanie grupą, planowanie, przywódcze, asertywności, rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem, kreatywnego i twórczego działania czy zarządzania czasem, Reasumując, są to mechanizmy, które wykorzystujemy, na co dzień w różnych sytuacjach.

Jeżeli zależy nam na rozwoju umiejętności miękkich, to możemy skorzystać z różnych form doradztwa (również o charakterze psychologicznym). Po pierwsze, z najpełniejszym ujęciem tej tematyki mamy do czynienia w przypadku warsztatów osobistego rozwoju. Funkcjonują one jako samodzielny program lub są częścią projektu. W drugim wypadku chodzi o szkolenia dla osób, które przez wiele lat nie pracowały lub niedługo wejdą na rynek pracy (np. studenci). W opisanej sytuacji oprócz szkoleń, których celem jest zdobycie konkretnej wiedzy, pracuje się również nad umiejętnościami miękkimi.

Po drugie, można również skorzystać z warsztatów, podczas których będzie się ćwiczyć jedną, wybraną umiejętność. Po trzecie, tym zagadnieniem zajmuje sie również life-coaching nazywany również coaching życia. Jest całościowe spojrzenie na funkcjonowanie człowieka przez pryzmat jego działalności zawodowej oraz sferę życia osobistego. Następnie pomoc w poprawie niewłaściwie funkcjonujących relacji, która odbywa się poprzez wskazanie pewnych kierunków rozwoju.

Po trzecie, z elementami rozwoju umiejętności miękkich mamy do czynienia w szkoleniach czy warsztatach, podczas których wykorzystuje się do pracy z uczestnikami aktywne metody przekazywania wiedzy. Zastosowana tutaj metodyka automatycznie sprawia, że osoby uczestniczące z zajęciach ćwiczą takie umiejętności miękkie jak kreatywne oraz twórcze myślenie czy działanie w grupie.

Po czwarte, ukazuje się bardzo dużo publikacji na temat rozwoju umiejętności miękkich. Dzięki lekturze tych publikacji można dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonują mechanizmy opisywanych w tym tekście zagadnień. Można również szukać informacji na stronach czy forach internetowych.

Omówione wyżej warsztaty oraz szkolenia często wiążą się z ponoszeniem kosztów fianansowych. Na szczęście, firmy czy instytucje korzystają przy realizacji tego typu projektów ze wsparcia w ramach funduszy unijnych. W takiej sytuacji nie ponosi się żadnych opłat bądź są one bardzo niskie, mając na uwadze całkowitą wartość. Do jednych z najbardziej kosztownych szkoleń jest life-coaching, który warto pamiętać jest nie jest psychoterapią.

Co myślicie o takim szkoleniu? Zainwestowalibyście w nie? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZarządzanie czasem podczas szkolenia – na czym polega?
Następny artykułSzkolenie z pierwszej pomocy – informacje

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here