Oto przykłady zabaw dla dziecka w wieku 3 lat:

Zawody samochodowe – potrzepujemy duże kartony, farby, kredki lub mazaki. Wycinamy miejsce na nogi w dnie pudła i odcinamy górę. Malujemy schemat samochodu i razem z dzieckiem go kolorujemy. I nowiutki pojazd gotowy do drogi.

Mozaika – przygotowujemy kolorowy papier i tniemy go w różne kształty. Na dużym kartonie układamy różne rzeczy: domki, zwierzaki czy kwiatki i tworzymy mozaikę. Przyklejamy elementy i gotowe.

Przyjęcie – zapraszamy lalki i misie naszego dziecka. Każdy gość ma przed sobą talerz ( my i dziecko też). Na środku kładziemy łyżeczkę i rozkręcamy ją. Ten gość na wysokości, którego łyżeczka się zatrzyma otrzymuje klocek. Ten kto najwięcej nazbiera kloców jest królem balu.

Kolaż – potrzebujemy: jasny papier, kawałki kolorowych gazet. Jeden kawałek powinien być większy np.: głowa kota czy psa. Przyklejamy go centrum kartki. Prosimy dziecko aby dokleił do niego inne elementy z tych które mamy wycięte. Powstanie piękna praca – działająca na wyobraźnię.

Ślady – przygotowujemy kartkę, farby plakatowe i waciki do uszu. Malujemy las i ślady zwierząt. Waciki do uszu stanowią doskonały materiał do stworzenia ciekawej kompozycji.

Zaczarowany kocyk – przygotowujemy niewielki kocyk. Pokazujemy dziecku jak może jeździć na łyżwach – posuwając się wolno na kocyku, nóżka za nóżką, jeździć na sankach – siedząc na kocyku i odpychając się rękoma, pływać

– leżąc na kocyku i pracując rączkami. Możemy pobawić się w zaprzęg i pociągać dziecko po mieszkaniu na kocyku.

Zakupy – potrzebna ulotka reklamowa ze sklepu, w którym robicie zakupy. Wycinamy z ulotki produkty, które są nam potrzebne i wybieramy się do sklepu – prawdziwego sklepu. Zadanie dla dziecka jest takie, aby znalazło w sklepie potrzebne produkty. Taka zabawa daje dziecku poczucie wykonania ważnego zadania. Wspomaga też ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości.

Małe osiedle – wycinamy z gazet budynki – domy i dajemy dziecku do naklejenia tak, aby zajęły one całą powierzchnię. Następnie dajemy dziecku gruby mazak i prosimy o namalowanie drogi od domku do domku. Zabawa wymaga koncentracji. Kartka może być wykorzystana do zabawy małymi samochodzikami, które mogą jeździć po narysowanej drodze.

Zmiana – ustawiamy zabawki w jakiejś kolejności pokazujemy dziecku. Prosimy go o zamkniecie oczu i zmieniamy jedną rzecz. Dziecko ma za zadanie pokazać lub powiedzieć co się zmieniło.
Wspólne gotowanie – to cudowny sposób na zrobienie z naszym 3 – latkiem prostej, wesołej pizzy. Wyrabianie ciasta to doskonałe ćwiczenie małych rączek. Pizza – pół litra ciepłej wody na kilogram mąki, 30 g drożdży i trochę soli – powinna być dokładnie zwałkowana . Pozwalamy dziecku ozdobić ją jak chce. Następnie rodzice na 10 minut wstawiają ją do pieca. Praktyczna zabawa – i dobre jedzenie!

Czyj to cień ? – zabawa na jesienne i zimowe wieczory kiedy robi się wcześnie ciemno. W zacienionym pokoju bierzemy latarkę i rzucamy na ścianę cień różnych przedmiotów. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie czyj to cień. Można też tworzyć układy z paluszków, tworzyć cieniowe opowieści. Kształtujemy w ten sposób wyobraźnie dziecka.

Chodzące jedzenie – zabawa związana jest z warzywami i owocami. Może być dobrym sposobem na zachęcenie małego niejadka do jedzenia zdrowych układanek. Kroimy różne owoce lub warzywa w plasterki, które będą miały kształt kół, pasków czy trójkątów. Dziecko ma za zadanie ułożenie na talerzu ludzika z tych „jedzeniowych kawałków”. Ludzik może być po zakończeniu zabawy zjedzony.

Zakamarki – chowamy w butach różne grobne przedmioty. Dzieci mają za zadanie w krótkim czasie je odnaleźć i umieścić w specjalnym pojemniku.
Wszelkiego rodzaju zabawy w chowanego, wyścigi i zgadywanki będą dla dziecka w tym wieku doskonałą rozrywką.
Zabawy na podwórku powinny być pełne ruchu, częste. Obok zabaw na placu zabaw dobrze jest zabierać trzylatki na spacery, do lasu czy parku.

Uwaga!

Czas poświęcony dziecku jest wspaniałym czasem nie tylko dla dziecka. Każdemu dorosłemu przyda się czasami zejście do poziomu dziecka i nabranie dystansu do dorosłego życia. Uczmy się zabawy, prostej radości i ciekawości świata od dzieci.

Macie jakieś inne propozycje zabaw dla trzylatków? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zachęcić dziecko do czytania?
Następny artykułNadpobudliwe dziecko – co robić?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here