Dzieci nadpobudliwe też mają kłopot. Przez to jakie są mają problemy z nawiązaniem relacji, problem z nauczycielami i brak porozumienia z rodzicami. Nie wszystkim jednak wiadomo, że dzieci nadpobudliwe żyją przez cały czas w wielkim napięciu. Ich układ nerwowy jest bardzo zmęczony. Są jakby zmuszone do aktywności. Próbują ją realizować w różny sposób – często utrudniający życie innym.

Dzieciom tym należy pomóc. Konieczna jest konsultacja z psychologiem, neurologiem i psychiatrą. W codziennym życiu, aby pomóc dzieciom nadpobudliwym należy zachowywać kilka podstawowych zasad:

– dzieci te potrzebują bardzo dużo ruchu, nie można ich hamować, wręcz przeciwnie, należy znajdować im zajęcia, aktywności, to znaczy, że zapisujemy je na sportowe zajęcia, angażujemy w pomoc innym,
– pomagamy zaplanować dzieciom dzień, aby mogły próbować panować nad czasem,
– pomagamy dziecku znaleźć hobby, które zapełni jego czas, zaangażuje go i pozwoli poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach,
– wyznaczamy krótkiei i odpowiadające możliwościom dziecka zadania – tak aby dzieci miały poczucie sukcesu,
– podczas pracy związanej z nauką, otoczenie dziecka powinno być uporządkowane, wręcz ascetyczne, aby nic go nie rozpraszało i nie odwracało uwagi od nauki,
– dorośli powinni pilnować, aby zachowania pobudliwe nie zamieniły się w zachowania agresywne – gdy widzimy, że sytuacja jest napięta, należy interweniować jak najszybciej.
– mimo, iż jest to bardzo trudne, trzeba powstrzymać się od ciągłego napominania dziecka,
– rodzice i pedagodzy powinni być bardzo konsekwentni i egzekwować zasady wcześniej ustalone, dziecka nadpobudliwego nie można zostawić ze swoim problemem, należy go wspierać przypominając o wielu rzeczach.

Nadpobudliwości nie można traktować jako złej woli dziecka, trzeba poznać jego świat i nauczyć się z nim żyć. Nie jest to łatwe. Pomyślmy jednak o tym, że tym dzieciom też nie jest łatwo.

W jakich sytuacjach twoje dziecko nie radzi sobie z emocjami? Co robisz, by mu pomóc?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawy dla trzylatka – pomysły
Następny artykułJak uspokoić dziecko?

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here