W przypadku umowy zlecenie, gdy strony ustalą inną niż miesięczną częstotliwość wypłat, naliczanie składek na Fundusz Pracy będzie miało miejsce tylko w miesiącach, w których dokonano wypłaty. Składkę na fundusz opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w wysokości 2,45% podstawy wymiaru. Opłacana jest ona za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak również za osoby wykonujące pracę w ramach umowy cywilnoprawnej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej, organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowania zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzenia zakładowych żłobków czy przedszkoli. Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień pierwszego stycznia danego roku co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy prowadzący działalność w formach jednostek sektora finansów publicznych mają obowiązek tworzenia ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnionych. Składki na FGŚS obciążają koszty działalności pracodawców. Natomiast środki tego funduszu powinny być zgromadzone na osobnym rachunku bankowym. Środki, których nie wykorzystano w danym roku kalendarzowym, przechodzą na rok następny. ZFŚS jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej, przez którą rozumie się różne formy wypoczynku, działalność kulturalno-oświatową, działalność sportowo-rekreacyjną, opiekę na dziećmi w żłobkach, przedszkolach, udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej, jak również pomoc na cele mieszkaniowe. Wydatkowanie środków pieniężnych z funduszu na cele inne niż określone w ustawie jest niedozwolone.

fundusz socjalny

Fot. photoxpress.com

Jako pracownicy mamy możliwość otrzymania środków z funduszu, na przykład w chwili przestoju i obniżenia wymiaru czasu pracy. Wynikają one z ustalonych w ustawie form walki z kryzysem. Obniżenie wymiaru czasu pracy, może nastąpić maksymalnie na okres sześciu miesięcy i nie więcej niż do połowy pełnego etatu. W chwili przestoju ekonomicznego, to znaczy w okresie niewykonywania pracy, pracownik przez okres maksymalnie sześciu miesięcy otrzyma wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wysokości minimalnego wynagrodzenia (czyli 1317 złotych brutto), niezależnie od wysokości wynagrodzenia uzgodnionej w umowie o pracę. Musi jednak wyrazić zgodę na objęcie go wynagrodzeniem przestojowym. Wynagrodzenie minimalne pracownika jest finansowane z dwóch źródeł, do wysokości stu procent zasiłku dla bezrobotnych ze środków FGŚS, w pozostałej części przez pracodawcę.

W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, również wynagrodzenie pracownika ulegnie obniżeniu, odpowiednio do zredukowanego wymiaru czasu pracy. W okresie obniżenia wymiaru czasu pracy pracownicy mogą otrzymać z FGŚS dofinansowanie w wysokości do 70% zasiłku dla bezrobotnych (czyli maksymalnie 402,50 zł miesięcznie). Wysokość uzyskanego wsparcia jest zależna od poziomu redukcji etatu.

Świadczenia wypłacane pracownikom ze środków FGŚP stanowią podstawę wymiaru składek ZUS i są przychodem pracowników ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu. Wsparciem ze środków FGŚP nie mogą być objęci pracownicy pobierający wynagrodzenie chorobowe lub świadczenia przewidziane ustawą wypadkową oraz zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Wyjątkiem jest wynagrodzenie wypłacane w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy, które pracownik będzie otrzymywał, mimo pobierania wymienionych wyżej świadczeń.

Aby ubiegać się o otrzymanie środków z FGŚP (na wynagrodzenia przestojowe oraz wynagrodzenia wypłacane w okresie redukcji wymiaru czasu pracy) konieczne będzie skierowanie wniosku do kierownika biura terenowego Funduszu Gwarancyjnych Świadczeń Pracowniczych. Nasz pracodawca zgłasza się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, że firma znajduje się w przejściowych trudnościach finansowych oraz z wnioskiem o udzielenie dofinansowania. Oba wzory otrzymamy w biurze terenowym FGŚP. Przedłożone dokumenty zostaną skierowane do Marszałka Województwa, Minister Skarbu Państwa czy Ministra Gospodarki.

Wyżej wymienione organy wydadzą w terminie siedmiu dni zaświadczenie, mówiące o przejściowych trudnościach firmy. Przekazane przez kierownika biura terenowego biura FGŚP zostanie ono przedsiębiorcy. Pracodawca zawiera umowę, którą składa do kierownika terenowego biura FGŚP, w trzech egzemplarzach. Wypłata środków będzie miała miejsce na rachunek bankowy firmy. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek wypłacić otrzymane środki swoim pracownikom. Cała procedura ma miejsce, w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy lub niewykonywania pracy. O środki na sfinansowanie wypoczynku, działalność kulturalno-oświatowej, działalność sportowo-rekreacyjnej, opiekę na dziećmi w żłobkach, przedszkolach, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, jak również pomoc na cele mieszkaniowe, możemy ubiegać się kierując wnioski do pracodawcy. Adresy terenowych biur, informacje na temat wniosków zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Z chwilą podpisania umowy o pracę nabieramy prawa do wielu rodzajów świadczeń, warto pytać o nie pracodawcę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTorba listonoszka – trendy
Następny artykułMakijaż w stylu lat 30.

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here