Lecz nie jest to jedyny rodzaj faktur. Można wystawić również faktury uproszczone, faktury VAT RR oraz faktury wewnętrzne. Każda faktura powinna być wystawiona, co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których oryginał trafia do nabywcy, kopia pozostaje u sprzedawcy. Jedynie w przypadku faktur wewnętrznych obowiązującą zasadą jest wystawianie tylko jednego egzemplarza.

Faktury dokumentujące sprzedaż

Podstawową rolą faktury zgodnie z zapisami ustawy o VAT jest stwierdzenie dokonania odpłatnej dostawy towarów i świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i eksport towarów.

Wśród faktur dokumentujących sprzedaż wyróżniamy faktury VAT, VAT-MP i VAT marża.

Zwykła faktura VAT spełnia rolę potwierdzenia sprzedaży dla większości przedsiębiorców.

Faktury VAT-MP dokumentują transakcje małych podatników rozliczających VAT według metody kasowej.

Faktury VAT marża są dokumentem potwierdzającym dokonanie czynności, dla których podstawą opodatkowania jest marża (pomniejszona o podatek należny). Wykorzystywane są przy sprzedaży usług turystycznych oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dla których obowiązują szczególne procedury opodatkowania.

Faktury uproszczone

Faktury uproszczone wystawiane są przez polskich podatników czynnych i zwolnionych celem potwierdzenia dostawy towarów oraz usług na terytorium innego państwa, jeśli nie są oni zidentyfikowani w danym państwie na potrzeby VAT lub podatku o zbliżonym charakterze. Faktury uproszczone dotyczą, zatem sprzedaży wykazywanej w 21 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, jako sprzedaż polskich podmiotów poza terytorium naszego kraju. Ze względu na swój charakter nie zawierają stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Faktury wewnętrzne

Jako szczególny rodzaj faktur rozpatrywane są też faktury wewnętrzne. Nie są one przekazywane kontrahentom, lecz pozostają wewnątrz firmy. Art. 106 ust. 7 ustawy o VAT wymienia następujące sytuacje, w których należy wystawić fakturę wewnętrzną, mianowicie:

– podlegające opodatkowaniu nieodpłatne dostawy towarów oraz usług;

– wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów;

– import usług;

– dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca;

– zwroty kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, które powiększyły obrót podatników na podstawie art. 29 ust. 1 zdanie ostatnie ustawy o VAT.

Faktury VAT RR

Faktury VAT RR to ostatni szczególny rodzaj faktur. W tym przypadku to nabywca będący czynnym podatnikiem VAT wystawia fakturę sprzedawcy, którym jest rolnik ryczałtowy, za zakupione od niego produkty rolne.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here