Firma Składki KRUS a działalność gospodarcza

Składki KRUS a działalność gospodarcza

-

Kto podlega ubezpieczeniu w KRUS?

Obowiązkowe ubezpieczenie w KRUS obejmuje prowadzących działalność rolniczą na obszarze powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich małżonków lub domowników jeżeli nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu z tytułu świadczenia pracy na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Obowiązek odprowadzenia składek rozpoczyna się pierwszego dnia kwartału, w którym powstał obowiązek ubezpieczeniowy, a ustaje ostatniego dnia kwartału, w którym rolnik przestał podlegać ubezpieczeniu. Ubezpieczeniu w KRUS podlega się zatem zawsze do końca określonego kwartału niezależnie od dnia, w którym ustały warunki uzasadniające ubezpieczenie. Reguluje to art. 4 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Gdzie prowadzący działalność gospodarczą rolnik odprowadza składki do ZUS czy do KRUS?

Ubezpieczony w KRUS rolnik podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej nie musi rezygnować z opłacania składek do KRUS i rozpoczynać odprowadzanie składek do ZUS. Aby móc nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS musi:

– Podlegać ubezpieczeniu min 3 lata i kontynuować prowadzenie działalności rolniczej;

– Złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia do 14 dni od podjęcia działalności gospodarczej;

– Nie być pracownikiem i nie pozostawać w stosunku służbowym;

– Nie posiadać ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

– Nie przekraczać kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z działalności gospodarczej (jeżeli była ona prowadzona) (za rok 2011 wynosi 2929 zł).

Źródła:

[1] Dorota Wyderska, Ubezpieczenie w KRUS i w ZUS: Kiedy składki płaci się podwójnie?, Gazeta Podatkowa Nr 305 z dnia 2006-12-11, Bankier.pl, dostępny w Internecie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ubezpieczenie-w-KRUS-i-w-ZUS-Kiedy-skladki-placi-sie-podwojnie-1519918.html.

[2] Remigiusz Fijak, Artur M. Brzeziński, Składki KRUS i zdrowotna rolników-przedsiębiorców, Pit.pl proste podatki, dostępny w Internecie: http://www.pit.pl/skladki_krus_i_zdrowotna_rolnikow_przedsiebiorcow_komentarz_pit_interp_1874.php.

[3] Rolnik prowadzący działalność gospodarczą: ZUS czy KRUS, BlogEkspercki, dostępny w Internecie: http://blog.ifirma.pl/2010/04/rolnik-prowadzacy-dzialalnosc-gospodarcza-zus-czy-krus/.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Poprzedni artykułSkładki KRUS a umowa o pracę
Następny artykułCo to jest franszyza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak włączyć HTML5 na YouTube?

HTML 5 to język który jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

Sadzenie iglaków

Na wielu działkach i w ogrodach znaleźć można rośliny iglaste, będące podstawą wielu kompozycji ogrodowych. Są one tak popularne, że można je kupić w każdej szkółce czy sklepie ogrodniczym. Powinny być jak najlepszej jakości, warto więc poświęcić czas na ich poszukiwanie i właściwy ich wybór.

Zobacz też

Product placement – co to jest?

Nikt z nas zapewne świadomie nie zwraca na to uwagi, ale gdybyśmy chcieli, zauważylibyśmy, że bohaterka jednego z seriali dużej komercyjnej stacji telewizyjnej używa przypraw pewnej równie dobrze nam znanej marki. Oglądając film czasem zastanawiamy się, dlaczego większość jego bohaterów jeździ samochodami tej samej marki lub używa telefonów komórkowych tego samego producenta. W dużym skrócie tym właśnie jest product placement.

Nauka masażu. Jak wygląda i czemu warto się na nią zdecydować?

Masażysta to coraz bardziej pożądany zawód. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pracując przed komputerem lub za kierownicą...

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju...

Może Cię zainteresuje: