Koszty zakupu spółki

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności inwestycji zakupu istniejącej spółki z o.o. jest kwestia dodatkowych kosztów z tym związanych. Poza ceną spółki jaka jest zaproponowana w ofercie – kupujący jest również zobowiązany pokryć inne koszty związane z przejęciem spółki, takie jak:

– taksę notarialną od umowy sprzedaży, której wysokość jest uzależniona od przedmiotu czynności notarialnej, nie może jednak przekraczać 300 zł;

– podatek PCC według stawki 1% od wartości przedmiotu czynności notarialnej;

– opłaty związane z rejestracją zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym – a więc opłata sądowa i opłata za ogłoszenie w MSiG wynoszące 500 zł.

Kapitał zakładowy

Niezwykle istotna jest również zadeklarowana wartość kapitału zakładowego w wysokości 5.000 zł. W momencie powstawania spółki wartość kapitału zakładowego powinna być odpowiednia do wartości nominalnej wszystkich udziałów w spółce, które są obejmowane poprzez wkłady wnoszone przez wspólników. Warto jednak zauważyć, że zadeklarowana w Krajowym Rejestrze Sądowym wysokość kapitału zakładowego niekoniecznie musi odpowiadać wniesionym wkładom, ponieważ opiera się jedynie na oświadczeniu członków zarządu o dokonaniu wniesienia wkładów. Aby upewnić się czy kapitał zakładowy ma pokrycie w faktycznie wniesionych wkładach można żądać wyciągu z rachunku bankowego spółki.

Czy warto kupować istniejącą spółkę z o.o.?

Ocena opłacalności zakupu powinna być dokonana poprzez rozpatrzenie warunków konkretnej oferty sprzedaży. W tym zakresie nie jest możliwe formułowanie uogólnień. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z przejęciem istniejącej spółki. Do kosztów tych należy doliczyć wydatki związane ze zmianami składu osobowego organów spółki np. zarządu. Warto dodać, że każda z takich zmian wymaga modyfikacji wpisu z KRS i wiąże się z dodatkowymi, znacznymi kosztami (ok. 500 zł).

Źródła:

[1] Ewelina Mentel-Wyrzychowska, Czy warto kupić istniejącą spółkę z o.o.?, Gazeta Podatkowa nr 79 (807) z dnia 03.10.2011, dostępny w Internecie: http://www.firma.gofin.pl/17,2,120,98307.html.

[2] Ustawa z dnia 15.09.2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here