W fotografii kulinarnej chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać potrawę w jak najbardziej apetyczny, a zarazem artystyczny sposób. Większość zdjęć żywności wykonuje się w warunkach studyjnych, z dostępem do kuchni i przeróżnych akcesoriów. W studiu można skorzystać z kostek lodu zrobionych z żywicy akrylowej, które nie topią się w odróżnieniu od normalnych kostek lodu. Lody też są sztuczne, ponieważ prawdziwe szybko by się stopiły. Do potraw, które powinny być gorące dodaje się dymu, nawet tego z papierosów. Stosuje się całą masę przeróżnych trików, które mają zapewnić atrakcyjny wygląd produktu, czyli jedzenia. Przygotowując studio pod fotografię kulinarną, wato zadbać o takie drobiazgi jak: szczypce do przesuwania różnych składników, wykałaczki, obrusy, talerze czy sztućce. Fotografowie robiący zdjęcia potraw, często korzystają z jednej tylko lampy błyskowej z zamontowanym na niej softboxem, która nie wydziela zbyt dużo ciepła, co w przypadku tego typu zdjęć, jest niezwykle istotne. Dodatkowo, doświetlają oni scenę ekranami odbijającymi.

Czasami, zamiast standardowych blend, korzystają w tym celu z luster, które świetnie doświetlają zacienione obszary sceny. Najczęściej ustawiają oni lampę z boku aparatu lub naprzeciwko i obserwują, które elementy sceny wymagają doświetlenia ekranami. Popularne ustawienie to takie, w którym lampa stoi naprzeciwko obiektywu, oświetlając potrawę od tyłu, nieco z góry, a dwa ekrany odbijające stoją po prawej i lewej stronie z przodu, blisko aparatu doświetlając pierwszy plan.

zdjęcia kulinarnephotoxpress.pl

Obecnie, coraz bardziej modną metodą pokazywania jedzenia jest fotografowanie go w restauracji przy świetle dziennym. Wykonując takie zdjęcia, pamiętajmy żeby zadbać o właściwe oświetlenie sceny. Najlepiej, jeśli usiądziemy przy oknie, tak żeby światło słoneczne oświetlało potrawę z boku. Pozbądźmy się z kadru wszystkich przeszkadzających elementów, takich jak serwetki czy sztućce i ustawmy możliwie małą głębię ostrości. Ostrość możemy ustawić z przodu talerza lub na środku. Dosyć popularnym sposobem pokazywania jedzenia jest fotografowanie go z ukosa. Chcąc pokazać naszą potrawę w nieco bardziej dynamiczny sposób, po prostu, przechylmy aparat w jedną lub drugą stronę.

Fotografować jedzenie w plenerze można także na straganach na targowisku. Zdjęcia żywności to nie tylko wystylizowane, elegancko podane potrawy, ale także zdjęcia produktów, z których ową potrawę się przygotowuje.

Co Wam sprawia największą trudność podczas zdjęć jedzenia? Jakie macie sposoby na dobre ujęcie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić dobre zdjęcia?
Następny artykułJak robić zdjęcia makro?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here