Hobby Jak narysować portret ze zdjęcia?

Jak narysować portret ze zdjęcia?

-

Malując ze zdjęcia mamy do wyboru kilka metod pracy.

Jeśli zależy nam na dokładnym przekopiowaniu maodela ze zdjęcia, możemy posłużyć się siatką. Im gęstsza siatkę naniesiemy na zdjęcie, tym prościej będzie nam wykonać rysunek na papierze. Aby wykonać siatkę, należy zmierzyć zdjęcie i podzielić je tak, aby wpisać w nie równomierne oczka siatki – w tym celu możemy skorzystać z linijki. Chcąc przenieść obraz z niewielkiej fotografii na duży format, mnożymy wartość boku siatki i taką powiększoną siatkę rozrysowujemy na papierze. I tak jeśli np. oczko siatki na fotografii ma bok 2×2 cm, a chcemy obraz powiększyć dwukrotnie to na kartce rozrysowujemy tą samą siatkę tylko o oczkach 4x 4 cm. Dzięki tej metodzie możliwe jest powiększenie zdjęcia do każdego pożądanego przez nas formatu.

Jeśli nie zależy nam na tak precyzyjnym rysunku, wykonajmy szkic z ręki bez użycia siatki, dokładnie przypatrując się zdjęciu. Możemy szkicować używając ołówków, sangwiny, węgla albo używając rozcieńczonej farby. W jednej i drugiej technice ważna jest dokładna obserwacja rysowanego obiektu i możliwie wierne wykreślenie kształtu rysowanych form.

Jeżeli malujemy suchą pastelą, możemy również wykonać szybki szkic używając bocznej powierzchni pasteli. Zacieniamy tło, malujemy plamę twarzy pośrednim kolorem, a następnie przy użyciu ciemniejszych i jaśniejszych kolorów oddajemy jej trójwymiarowość i wyprowadzamy dokładne kształty twarzy.

Dalej postępujemy tak jak malując obraz z natury. Gdy zaczynamy pokrywać pracę kolorem,zacznijmy od najciemniejszych miejsc. Malując farbami, używajmyszerokiego pędzla do nakładania barwnych plam. Plamy te zestawione obok siebiebudują bryłę i określają kształty, nie używajmy ciemnej linii konturu. Musimy uważać aby malując portret ze zdjęcia nie sprawiał on wrażenia płaskiego i odrysowanego.

Detale opracowujemy na końcu, dla podkreślenia niektórych kształtów i nadania ostatecznej formy portretu można cieniutkim pędzelkiem domalować cienką linię, np. rzęs bądź zaznaczyć wyraźniej kosmyk włosów oraz punkty, w których odbija się światło.

Fotografia jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie mamy możliwości malowaniamodela z natury. Pamiętajmy jednak, że ucząc się rysunku czy malarstwa najlepiej jest tworzyć podpatrując naturę.

Jak długo rysujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

Poprzedni artykułJak malować na porcelanie?
Następny artykułJak grać w Farmera? Zasady
Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Leczenie odcisków

Większość z nas wie co to są odciski, a czasami nawet miało okazję doświadczyć bólu z nimi związanego. Te nieszkodliwe wyglądające zgrubienia oprócz tego, że szpecą nam stopy to powodują ogromne uczucie dyskomfortu, a nawet prowadzić mogą do powstania krwawiących ran.

Jak karmić kocięta?

Karmienie kociąt, jeśli tylko to możliwe najlepiej pozostawić kotce. Opieka matki zapewnia kotom prawidłowy rozwój i odporność na choroby, w sytuacji gdy kocięta straciły matkę, można spróbować znaleźć im matkę zastępczą, inną kotkę posiadającą niewielką ilość kociąt w zbliżonym wieku.

Zobacz też

Jakie tło do zdjęć wybrać?

Wybór tła podyktowany jest tematyką sesji zdjęciowej. Istnieją jednak pewne zasady, które warto wziąć pod uwagę. A mianowicie, im mniej rozpraszających obiektów w tle, tym lepiej. Druga zasada mówi o tym, żeby tło nie było jaśniejsze od pierwszego planu, ponieważ nie powinno odwracać uwagi od głównego motywu zdjęcia. Jak to jest z zasadami w fotografii, pisałem już w poprzednich poradach. Fotografowie studyjni, często celowo ustawiają jasność tła o jedną lub dwie działki ekspozycji mocniej od pierwszego planu i bynajmniej, nie jest to błędem.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: