Najlepiej zaopatrzyć się w kawałek białego brystolu, tak żeby na zdjęciu, poza przedmiotem aukcji, nie było zbędnych przedmiotów odwracających uwagę. Brystol układamy na stole dosuniętym do ściany, tak żeby papier ułożył się jak tło fotograficzne. Przedmiot przeznaczony do sprzedaży na aukcji kładziemy na środku. Jeśli mamy taką możliwość, ustawmy stół blisko okna, żeby światło słoneczne oświetlało nasz obiekt z boku. Wtedy wystarczy tylko doświetlić drugą część, tę będącą w cieniu. Możemy do tego celu użyć zwykłej, białej kartki papieru lub blendy, która odbijając światło słoneczne doświetli nasz przedmiot z drugiej strony. Jeśli nie mamy możliwości takiego ustawienia, wtedy najlepiej umieścić po bokach przedmiotu dwa jednakowe źródła światła. Mogą to być zwykłe lampki z tradycyjnymi żarówkami. Pamiętajmy tylko, żeby odpowiednio ustawić balans bieli. Jeśli dysponujemy namiotem bezcieniowym, wówczas fotografia produktów będzie jeszcze łatwiejsza. Namiot bezcieniowy, to sześcian, zabudowany z czterech stron materiałem świetnie rozpraszającym światło, z niewielkim otworem, przez który wkładamy obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografowany przedmiot umieszczamy wewnątrz namiotu i oświetlamy po bokach lampami.

Mogą to być lampy błyskowe, ale możemy też użyć zwykłych lamp z tradycyjnymi żarówkami. Jak sama nazwa wskazuje, namiot bezcieniowy, pozbawia fotografowany przedmiot rozpraszających uwagę i mało atrakcyjnych wizualnie cieni. Większość produktów katalogowych fotografuje się korzystając z namiotu bezcieniowego. Jeśli poważnie myślicie o fotografowaniu przedmiotów na potrzeby serwisów aukcyjnych, pomyślcie o zaopatrzeniu się w taki namiot. Można go kupić już za kilkadziesiąt PLNów.

Zamiast brystolu czy namiotu bezcieniowego, możemy także użyć kawałka pleksi, na którym ustawimy przedmiot. Możecie wypróbować sztuczkę z oświetleniem przedmiotu od dołu. Tak oświetlone, najlepiej wyglądają szklane przedmioty, przepuszczające światło, na przykład, butelki.

Kolejną sztuczką, której nauczyłem się od Scotta Kelby’ego, jest użycie kawałka marmuru jako podłoża. Świetnie sprawdza się przy fotografowaniu ekskluzywnych produktów, takich jak drogie zegarki czy biżuteria.

zdjęcia na Allegro jak robićsxc.hu

Uwaga!

Fotografując przedmiot, aparat ustawiamy na statywie i wyzwalamy migawkę za pomocą wężyka spustowego lub samowyzwalacza, aby uniknąć poruszenia zdjęcia i uzyskać najlepszą możliwą ostrość. Przysłonę przymykamy tak, żeby ostry był cały przedmiot (wartość od f/5.6 w górę). ISO ustawiamy na możliwie najniższą wartość. Pamiętajmy, żeby aparat był na wysokości fotografowanego przedmiotu. Częstym błędem jest fotografowanie przedmiotu leżącego na ziemi, z góry. Tak nie powinniśmy robić. Po sesji warto upiększyć nasze zdjęcie w programie graficznym dodać, na przykład, kontrastu za pomocą suwaka kontrast lub krzywych.

Modnym sposobem fotografowania produktów jest takie ich pokazanie, aby widać było ich odbicie w podłożu. Marmur ładnie odbija fotografowany przedmiot, podobnie pleksi. Oczywiście, można takie odbicie dorobić również w programie graficznym, ale w zależności od ułożenia naszego produktu może to być banalnie proste lub niezwykle skomplikowane, dlatego lepiej zadbać o to wcześniej i ustawić przedmiot na odbijającej powierzchni.

Im lepiej sfotografowany przedmiot, tym łatwiej będzie się nam go sprzedać na aukcji.

Robiliście zdjęcia na Allegro? Z czym mieliście największe problemy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakrofotografia – podstawy
Następny artykułJak robić zdjęcia panoramiczne?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here