Hobby Jak robić zdjęcia panoramiczne?

Jak robić zdjęcia panoramiczne?

-

Po pierwsze, aparat należy umieścić na statywie w pozycji pionowej, tak jak przy zdjęciach portretowych. Należy ustawić pomiar światła automatycznie wciskając do połowy spust migawki. Następnie należy zapamiętać ustawienia aparatu i wprowadzić je jako ustawienia manualne. Kolejnym krokiem jest zmiana balansu bieli na „chmurkę”, ponieważ jeśli zostawimy automatyczny balans bieli, może się okazać, że aparat dla któregoś kadru ustawi inny balans bieli niż dla pozostałych ujęć.

Nie musi się tak zdarzyć, jeśli jednak tak się stanie, znacznie trudniej będzie nam złożyć poprawną panoramę. Ważne jest także to, aby wyłączyć automatyczny pomiar ustawiania ostrości, tak aby pole ostrości było jednakowe dla wszystkich ujęć. I już możemy przystąpić do fotografowania. Zdjęcia powinniśmy robić „na zakładkę”, czyli jedno zdjęcie powinno zachodzić na drugie w około 25%.

Tak duża zakładka jest konieczna, aby ułatwić Photoshopowi łączenie poszczególnych składowych w jedno zdjęcie. Fotografując panoramę, musimy się spieszyć, aby uniknąć zmian pogodowych czy oświetleniowych. Utrudnić sprawę mogą nawet szybko poruszające się po niebie chmury.

zdjęcia panoramy poradniksxc.hu


Absolutnie niezbędne jest korzystanie z wężyka spustowego lub samowyzwalacza, jeśli akurat nie posiadamy wężyka, aby uniknąć poruszenia zdjęcia.

Jeśli udało nam się bezproblemowo przejść pierwszy etap, kolejny będzie znacznie prostszy.

 • Krok pierwszy

  Wszystkie składowe zdjęcia panoramy należy otworzyć w programie Photoshop.

 • Krok drugi

  Następnie rozwijamy menu „plik/automatyzuj” i wybieramy polecenie „łączenie obrazów”.

 • Krok trzeci

  W oknie dialogowym, które się pojawi, należy rozwinąć menu „użyj” i wybrać z niego „otwarte pliki”.

 • Krok czwarty

  Następnie włączamy opcję „próbuj automatycznie ułożyć obrazki źródłowe” i klikamy „ok”. Na ekranie monitora pojawi się główne okno polecenia „łączenie obrazów”.

 • Krok piąty

  Jeśli zdjęcia zostały zrobione poprawnie, program sam połączy wszystkie składowe w jedną długą panoramę. Może się tak zdarzyć, że w miejscu łącznie pojawi się mała szczelina. Jeśli tak się zdarzy, to i tak zatwierdźmy całą operację (czasami owa szczelina pojawia się tylko na podglądzie panoramy, a po ostatecznym jej złożeniu znika). Jeśli tak by się nie stało, to zawsze możemy użyć narzędzia „stempel” i stosunkowo miękkim pędzlem zamalować powstałą szczelinę. I już możemy podziwiać gotową panoramę.

 • Tutorial – jak zrobić panoramę w Photoshopie – TouchPhoto:

  Próbowaliście fotografii panoramicznej? Jak Wam się podobały efekty?

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nieuczciwa konkurencja i dochodzenie odszkodowania

Czyny nieuczciwej konkurencji są działaniem sprzecznym z prawem lub dobrymi obyczajami, które dodatkowo zagrażają lub naruszają interes innego przedsiębiorcy i klienta. Roszczeń z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji (na mocy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) dochodzą przedsiębiorcy pomiędzy sobą, gdyż relacje dotyczące nieuczciwych praktyk rynkowych w stosunku do konsumentów zostały w 2007r. przeniesione do innej ustawy – o ochronie konkurencji i konsumentów.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcz to pasożyt wyspecjalizowany w wysysaniu krwi. Natura hojnie wyposażyła tego małego pajęczaka w narządy i ślinę z substancją znieczulającą, dzięki którym bezboleśnie i sprawnie wczepia się w ciało ofiary. Usunięcie go ze skóry wymaga delikatności i zarazem zdecydowania.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Monachium?

Architektura Monachium olśniewa wszystkich tych, którzy odwiedzają miasto po raz pierwszy. Znacznie zniszczona podczas II wojny światowej stolica Bawarii została pieczołowicie odbudowana i oferuje dzisiaj turystom wszystko, co najciekawsze: gwarną starówkę, piękne pałace i doskonałe muzea.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: