Do tego dochodzą jeszcze lampy błyskowe, statywy, monopody, szybkie karty pamięci i robi nam się całkiem okrągła suma. Zwłaszcza jeśli dorzucimy do zestawy drugi korpus, który właściwie jest niezbędny, ponieważ zwykle w trakcie ważnego wydarzenia nie ma czasu na zmianę obiektywu, dlatego najlepiej mieć dwa szybkostrzelne korpusy i w jednym mieć zamontowany obiektyw szerokokątny, w drugim zaś solidny zoom. No i trzeba pamiętać, żeby odpowiednio ustawić balans bieli, zwłaszcza jeśli rejestrujemy zdjęcia w formacie jpeg. A nawet, jeśli robimy zdjęcia w RAWach, poprawnie dobierając ustawienia, unikniemy siedzenia nad korekcją balansu bieli i będziemy mogli oglądać zdjęcia na wyświetlaczu LCD w odpowiedniej kolorystyce.

Fotografowanie sportu polega głównie na uchwyceniu decydującego momentu w takcie wydarzenia. Ważne jest, aby korzystać ze stosunkowo krótkiego czasu naświetlania, minimum 1/500, a najlepiej skróćmy go tak, jak to tylko możliwe. Z takim czasem i dosyć słabym oświetleniem sceny najlepiej poradzi sobie jasny obiektyw ze światłem przynajmniej f/2.8. Często będziemy zmuszeni podnieść czułość matrycy ponad zdroworozsądkowe zalecenia, jednak ewentualnie szumy, które wtedy mogą powstać, są zdecydowanie bardziej pożądane niż poruszone zdjęcie.

Wykonując fotoreportaż z danego wydarzenia musimy pamiętać o tym, aby nie koncentrować się tylko i wyłącznie na głównej scenie. Często te najlepsze zdjęcia powstają za kulisami, na obrzeżach, z dala od głównego nurtu wydarzeń. Tutaj też, jak w każdym fotoreportażu, chodzi o oddanie emocji zawodników. Pamiętajmy o tym, że zwycięzca nie zawsze jest najważniejszy.

fotografia sportu poradysxc.hu

Jeśli fotografujemy coś, o czym mamy jako takie pojęcie, już mamy przewagę nad konkurencją, łatwiej możemy przewidzieć rozwój wydarzeń i zapanować nad sytuacją. Znając się na rzeczy, łatwiej będzie nam uchwycić odpowiedni moment wydarzenia i będziemy wiedzieć, w którym miejscu się ustawić, żeby mieć najlepszy ogląd sytuacji. A teraz jeszcze o ustawianiu ostrości. Wielu zawodowców ustawia ostrość wcześniej, czekając na odpowiedni moment. Jest to duże ułatwienia, ponieważ czasami nawet bardzo szybki autofocus nie jest w stanie złapać ostrości na szybko poruszających się obiektach. No i absolutnie konieczne jest korzystanie ze statywu, zwłaszcza przy ogniskowej 400 mm i większej. Fotografując z ręki przy takiej ogniskowej, praktycznie nie mamy szans na ostre zdjęcie.

Kilka wskazówek na temat robiewnia fotografii cyfrowej przygotowanych przez Delly’ego Carra – profesjonalnego fotoreportera sportowego od ponad 22 lat – dla Nikoaustralia:

Robiliście kiedyś zdjęcia sportowcom? Jak Wam się podobały efekty sesji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić zdjęcia portretowe?
Następny artykułJak wybrać książkę dla dziecka?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here