Każde z tych urządzeń ma określoną rozdzielczość, w której wyświetla obraz. Jeśli zdjęcia jest za małe, a więc ma mniejszą rozdzielczość, to urządzenie będzie musiało dodać pikseli z tych już istniejących. Wpłynie to znacząco na pogorszenie jakości zdjęcia, ponieważ nie da się powiększyć małego pliku do dużego rozmiaru. Mogłoby się wydawać, że w drugą stronę sytuacja ma się o wiele lepiej, ponieważ jeśli mamy zapas pikseli, to urządzenie dostosuje swoje parametry do wielkości pliku. W tym wypadku, sytuacja tez nie wygląda różowo, ponieważ urządzenie będzie musiało przeskalować nasze zdjęcia do swojej rozdzielczości, usuwając tym samym część pikseli. Pół biedy, jeśli tych pikseli jest dwa razy więcej lub wielokrotność. Jeśli natomiast ich liczba nie jest proporcjonalna, algorytm skalujący urządzenia nie będzie wiedział, których pikseli się pozbyć, dlatego najlepiej przygotowywać zdjęcia pod określone urządzenia.

Przy drukowaniu odbitek czy naświetlaniu ich w laboratoriach należy kierować się rozdzielczością, oznaczoną jako dpi (dots per inch), czyli piksel na cal. Zazwyczaj drukuje się odbitki w rozdzielczości 300 dpi, ponieważ przy takim ustawieniu na 1 mm mieści się około 12 punktów obrazu. To standardowa wartość odpowiadająca za wysoką jakość wydruku naszych zdjęć. Zarówno odbitki wielkoformatowe jak i mniejsze zdjęcia powinno się drukować w 300 dpi. Niektóre programy do wywoływania RAWów domyślnie ustawioną mają wartość 240 dpi, co też oferuje dobrą jakość wydruku lub naświetlenia, bo na 1 mm mieści się wtedy około 10 punktów. 200 dpi to cały czas dobra jakość obrazu. Co prawda, zawodowiec dopatrzy się tam nieznacznego pogorszenia jakości obrazu. 150 dpi to popularnie nazywany druk gazetowy. Jakość w tym przypadku nie jest najlepsza, ale ciągle do przyjęcia. Jest to jakoś, z którą wyświetlają obraz najlepsze monitory.

Stare monitory CRT i nieco nowsze LCD wyświetlają tylko około 75 pikseli na cal. Profesjonalne laboratoria fotograficzne naświetlają zdjęcia w rozdzielczości 300 dpi, gwarantując tym samym świetną jakość zdjęć i najlepiej ustawić taką właśnie jakość w programie wywołującym RAWy, zwłaszcza jeśli chcemy nasze zdjęcia naświetlać w dużym formacie. Przy mniejszych odbitkach, a więc od 15 na 21 cm w dół, domyślne 240 dpi w zupełności wystarczy.

Pracowaliście już na RAW-ach? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić dobre zdjęcie wschodu słońca?
Następny artykułJak dobrze robić zdjęcia biżuterii?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here