Przyda nam się namiot lub stół bezcieniowy. Dzięki temu, nasza biżuteria będzie ładnie oświetlona. Dobrze też będzie skorzystać ze światła błyskowego lub ciągłego o temperaturze barwowej 5500 Kelwinów. Przyda się również statyw, który zapewni odpowiednią ostrość naszych zdjęć. W sprzedaży są specjalne akrylowe podstawki do fotografowania biżuterii w kolorze białym i czarnym, które zapewniają ładne odbicia przedmiotów. Zamiast takiej płytki możemy skorzystać, na przykład, z granitu lub umieścić przedmiot na eleganckim materiale. Dobrze sprawdza się aksamit.

Fotografując biżuterię warto pokazać ją z kilku stron. Zróbmy zdjęcie, które pokazuje produkt w całej okazałości, następnie zbliżenie jakiegoś detalu, na przykład, kamienia lub zapięcia. Kolczyki możemy sfotografować wiszące, pierścionek na palcu modelki, łańcuszek na jej szyi. Patrząc na takie zdjęcia, oglądający będą mieli rozeznanie w rozmiarze danego produktu. Jeśli zrobimy takie zdjęcia, możemy przejść do drugiej fazy i zrobić portrety modelce ubranej w biżuterię. Przy tego typu zdjęciach możemy wykorzystać swoją kreatywność i potencjał wyobraźni. Pamiętajmy jednak, żeby biżuteria na modelce była widoczna, a tło nie odwracało uwagi od pierwszego planu. No i zadbajmy o odpowiedni kolor biżuterii na naszych zdjęciach. Wszelkie przekłamania kolorystyczne na pewno nie będą mile widziane.

Uwaga!

W odróżnieniu od innych zdjęć produktowych, fotografując biżuterię nie musimy mocno otwierać przysłony. Tak małe przedmioty, jak pierścionki czy kolczyki bardzo ładnie wyglądają z małą głębią ostrości, dlatego obiektywy makro lub jasne stałoogniskowe szkła z możliwością ustawienia przysłony na wartość f/2 lub f/2.8 będą tutaj pożądane. Możemy sobie również pozwolić na większą swobodę w oświetleniu i doborze tła czy rekwizytów. Zróbmy standardowe, czyste ujęcia w namiocie bezcieniowym lub na stole, a potem dajmy się ponieść wyobraźni i zróbmy kilka ujęć mniej sterylnych.

Możemy wykorzystać jakieś szklane powierzchnie. Kolczyki bardzo ładnie prezentują się zawieszone na szklance, pierścionki na gałęzi drzewa, kwiatku lub kolorowych kredkach. Zachowajmy jednak umiar, aby rekwizyty, które mają pomóc wyeksponować biżuterię nie zostawiły w cieniu głównego przedmiotu zdjęcia. Spróbujmy oddać charakter biżuterii, którą fotografujemy i na tej podstawie dobrać tło, rekwizyty, oświetlenie i modelkę, która będzie ją prezentować.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wywoływać RAW?
Następny artykułJak zrobić zdjęcia dymu?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here