gruba tekturowa rolka po taśmie klejącej
papier mache
kawałki starego niepotrzebnego swetra lub szydełko (tudzież druty) i włóczka
igła i nitka, klej (niekoniecznie)

Zaczynamy od sprawdzenia, czy tekturowa rolka po taśmie klejącej nie jest zbyt duża na nasz nadgarstek. Jeśli okaże się zbyt duża, potrzebujemy papier mache aby trochę ją zmniejszyć i przy okazji nadać jej nieco obłego kształtu.

Papier mache robię w następujący sposób:

Zaczynamy od porwania papieru na małe kawałeczki. Im mniejsze będą, tym łatwiej będzie je potem zmiksować blenderem. Porwane kawałeczki papieru wrzucamy do miski i zalewamy wodą. Czekamy aż w niej rozmiękną. Gdy konsystencja stanie się rzadka, miksujemy całość blenderem. Dodajemy odrobinę wikolu i mieszamy. Musimy pozbyć się nadmiaru wody. Do tego będzie potrzebne nam sito i kuchenna ścierka. Z ich pomocą odsączymy nadmiar wody. Nakładamy papkę do sitka i mieszamy łyżeczką. Odsączoną masę nakładamy na ściereczkę i wyciskamy. Jest gotowa do użycia, więc oblepiamy nią tekturową bransoletkę, do momentu aż uznamy, że wielkość bransoletki nam odpowiada. Musimy pozostawić ją do wyschnięcia. Zimą przedmioty wykonane z papier mache kładę na kaloryferze, natomiast latem wystawiam je na słońce.

Kiedy bransoletka stanie się twarda, przystępujemy do “ubrania” jej w sweterek.

Do tego celu możesz wykorzystać stary, niepotrzebny sweter. Nożyczkami utnij kawałek rękawa. Musi być na tyle długi, żeby przykrył całą bransoletkę. Igłą i nitką zaszyj rękawek dookoła po wewnętrznej stronie bransoletki. Szew możesz wzmocnić klejem.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił na szydełku, oto szybka lekcja szydełkowania:

Jeśli pierwszy raz trzymasz w rękach szydełko, musisz wiedzieć, że najpierw należy zrobić pętelkę. Najprościej jest nałożyć ją na szydełko. Gotowa pętelka jest początkiem łańcuszka. Należy pamiętać, że pętelka nie może być zbyt ciasno ani zbyt luźno nałożona na szydełko. Nawiń na szydełko sznurek w kierunku od tyłu do przodu, a nawiniętą włóczkę zaczep o haczyk szydełka i przeciągnij przez pętelkę na szydełku. Pierwsze oczko jest gotowe. Wykonaj identycznie drugie oraz kolejne oczka łańcuszka. Długość łańcuszka (bez naciągania) powinna być taka sama jak obwód bransoletki.

Teraz włóż szydełko w pierwsze oczko, nawiń sznurek na haczyk i przeciągnij. Na szydełku są dwa oczka. Nawiń sznurek ponownie na szydełko i przeciągnij przez oba oczka jednocześnie. Tak robi się półsłupki. W ten prosty sposób przerób wszystkie oczka łańcuszka i kolejne rzędy. Co jakiś czas zmierz, czy “ubranko” pasuje na bransoletkę. Jeśli przykrywa całą powierzchnię – jest gotowe. Twoja bransoletka także.

Jak Wam się podoba? Lubicie nosić ręcznie robione ozdoby? A może obdarowujecie nimi bliskich? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBransoletka w kratkę handmade
Następny artykułZgubiony paszport – co robić?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here