Podróże Zgubiony paszport - co robić?

Zgubiony paszport – co robić?

-

Bez względu na to, czy paszport utracimy w wyniku kradzieży, czy też zgubienia, powinniśmy o zaistniałym fakcie powiadomić urząd, który wydal ten dokument lub inną najbliższą nam instytucję. W Polsce może to być najbliższy urząd wojewódzki lub jego ośrodek zamiejscowy, za granicą zaś konsulat. Pamiętajmy, iż do w/w instytucji powinniśmy udać się także w przypadku, gdy nasz paszport ulegnie zniszczeniu. Jednocześnie miejmy na uwadze, że jeżeli zgłosiliśmy już fakt zaginięcia tego dokumentu, a jednak go znajdziemy, jesteśmy zobligowani do zwrotu „zguby” właściwemu podmiotowi (jednemu z w/w).

Jeżeli potrzebujemy nowy paszport niezwłocznie, musimy złożyć wniosek o jego wydanie w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub, w przypadku, gdy przebywamy za granicą, w najbliższym konsulacie – czy to polskim, czy też reprezentującym jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz standardowych danych, będziemy musieli podać m.in. przyczynę ubiegania się o wystawienie nowego dokumentu.

Gdy paszport został zniszczony lub zaginął tylko i wyłącznie z naszej winy, urząd obciąży nas 200% opłatą, jaka obowiązuje w przypadku normalnego trybu wydawania dokumentu. Gdy sytuacja utraty paszportu ma miejsce za granicą, do czasu wydania nowego w kraju, konsul wystawi nam paszport tymczasowy, który uprawnia nas do powrotu do kraju. Ważny on jest przez 12 miesięcy od daty wydania lub przez okres w nim wskazany. Ubiegając się o ten dokument, będziemy musieli podać nasz numer PESEL i uiścić odpowiednią opłatę konsularną.

Uwaga!

Standardowo, termin wyrobienia nowego dokumentu nie powinien przekraczać 1 miesiąca. Dokładny czas określa urząd, który go wydaje. Pamiętajmy o konieczności osobistego odbioru dokumentu.

Zdarzyło Wam się zgubić kiedyś jakiś dokument? Co zrobiliście? Czy wyrobienie nowego było stosunkowo łatwe? Podzielcie się doświadczeniami.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zakupy przez Internet – wady i zalety

Transakcje kupna-sprzedaży on-line mają swoje dobre i złe strony. Z reguły niższa cena, nie jest dla wielu konsumentów wystarczającą rekompensatą za konieczność oczekiwania na kupiony produkt, który dopiero po kilku dniach dociera do kupującego.

Zdrowy tryb życia u młodzieży

Okres dojrzewania to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Kształtuje się wtedy nie tylko nasza psychika, ale także ciało. Od prawidłowego rozwoju w tym okresie zależy całe nasze przyszłe życie.

Zobacz też

Buraki zasmażane – przepis

Burak ćwikłowy, z których przygotowuje się barszcz czerwony, surówki, a nawet ciasta, jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw korzennych w Polsce. Od wieków uważano go za warzywo, mające naturalne właściwości lecznicze.

3 kardigany, które Ci się przydadzą

Kardigan jest rozpinanym swetrem, który od wielu lat jest jednym z podstawowych elementów damskiej garderoby. Najlepiej zaopatrzyć się w...

Obozy młodzieżowe dla wszystkich fanów piłki nożnej

Bierzesz sobie do serca prośby Twojego syna? A Twoje dziecko od dawna prosi o to, by mogło jechać na...

Może Cię zainteresuje: