Drewno było i jest jednym z najbardziej ulubionych przedmiotów do ozdabiania techniką decoupage’u. Meble, skrzyneczki, szkatułki, bransoletki, kolczyki – wybór przedmiotów jest ogromny.

przedmiot, który będziemy ozdabiać
papier ścierny
primer – opcjonalnie
serwetki lub papier do decoupage’u
nożyczki lub nożyk
pędzle
gąbki
wałki
farba akrylowa
klej velo do decoupage’u lub wikol rozcieńczony wodą
lakier

  • Krok pierwszy

    Jeśli posiadamy przedmiot z surowego drewna lub sklejki, nie musimy specjalnie przygotowywać go do malowania. Jeśli chcemy pomalować np. stare pudełko po herbacie, musimy papierem ściernym zeszlifować powierzchnię. Zanim pomalujemy pudełko, usuwamy powstały kurz. Do malowania używamy farb akrylowych. Można – ale nie trzeba – użyć primera, czyli podkładu, który sprawia, że przyczepność farby do podłoża jest lepsza. Dotychczas nie miałam problemów z malowaniem akrylami na drewnie, więc nie używałam podkładu.

  • Krok drugi

    W oczekiwaniu na moment, kiedy farba wyschnie, zabieramy się za wycinanie motywu. Ja używam zwykłych papierowych serwetek lunch’owych (możesz użyć specjalnych papierów do decoupage’u). Potrzebna jest tylko zadrukowana część serwetki, więc pozbywamy się dwóch spodnich warstw. Zanurzamy wycięty z serwetki motyw w zimnej wodzie na ok. 30 sekund (ale nie mniej), osuszamy ręcznikiem kuchennym i przyklejamy do powierzchni.

  • Krok trzeci

    Jeśli do przyklejania używasz papieru velo i przeznaczonego do niego kleju, nałóż klej na powierzchnię pudełka, przyklej motyw, i jeszcze raz pokryj go klejem. Dobrze jest pozbyć się pęcherzyków powietrza i nadmiaru kleju za pomocą kauczukowego wałka.

  • Krok czwarty

    Pora zająć się lakierowaniem. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw, oszlifuj delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usuń powstały w ten sposób kurz. Przedmioty pokrywa się zwykle minimum trzema warstwami lakieru. Lakieru nie wstrząsamy przed użyciem, lecz delikatnie mieszamy, w ten sposób unikniemy powstania kłopotliwych pęcherzyków powietrza. Do wyboru mamy lakiery matowe, półmatowe i błyszczące. Bardzo wygodne w użyciu są lakiery w spray’u. Spryskujemy nimi przedmioty z odległości około 20 cm.

  • Krok piąty

    Drewno ma charakterystyczną fakturę, którą możemy wykorzystać przy postarzaniu. Wystarczy, że pierwsza farba, którą nałożymy będzie w mocno kontrastowym kolorze. Może to być także ciemna bejca. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, malujemy przedmiot jaśniejszą farbą. Gdy i druga stanie się sucha, przecieramy przedmiot papierem tak, aby warstwa, która znajduje się pod spodem, “przebijała” na zewnątrz. Ze szczególną starannością przecieramy brzegi i boki.

  • Jak Wam się podoba? Co ozdobiłybyście w ten sposób? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić lalkę szmacianą – krok po kroku
Następny artykułJak zrobić decoupage?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here