Własnoręczne dekoracje to powód do dumy. Miło jest usłyszeć, że wazon, który samodzielnie zrobiłyśmy, jest piękny; że rama lustra dodała uroku całej łazience.

Gorzej, jeśli rama jest piękna, ale do łazienki zupełnie nie pasuje. Dekorując mieszkanie przedmiotami ozdobionymi decoupage’m pamiętajmy, że nie wszystko do klasycznego decoupage’u pasuje. Nie wstawiajmy postarzonej i ozdobionej kwiatami szafki do całkowicie nowoczesnej łazienki. Co innego, jeśli decoupage będzie w nowoczesnym stylu; jeśli zamiast kwiatów i postarzania pomalujemy szafkę na jednolity kolor i ozdobimy prostym wzorem. Chciałam, aby stary taboret posłużył mi za nocny stoliczek, jednak motywy florystyczne nie pasowały do wnętrza, w którym rządzi street art. Zeskanowałam więc stronę z komiksu, wydrukowałam na najcieńszym papierze, jaki miałam, i gdy taboret został pomalowany, przykleiłam komiks. Ozdobioną powierzchnię zabezpieczyłam kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru.

Dużą zaletą decoupage’u jest to, że stare, niepotrzebne graty zamienia w piękne, nowe przedmioty. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Konsumujemy i produkujemy śmieci. Zostawiamy przyszłym pokoleniom potworny bałagan. Zamiast wyrzucać rzeczy, które nam się znudziły, odnówmy je. Dodamy im w ten sposób kilka dodatkowych lat “życia”.

Decoupage to tani sposób na wystrój mieszkania. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na nowe meble i dodatki, pomaluj je i przyklej wybrane motywy.

Zarówno duże, jak i małe powierzchnie nadają się do wyklejania metodą serwetkową. Potrzebujesz ciekawego wzoru na ścianę? Wytnij go z serwetki i przyklej. Chcesz odnowić łazienkę, ale nie możesz pozwolić sobie na nowe kafelki? Ozdób stare kafelki decoupage’m i zabezpiecz przed wilgocią.

Stary poplamiony obrus nie musi lądować w śmietniku. Decoupage można stosować także na tkaninach. Wystarczy specjalne medium albo klej oraz zaprasowanie, żeby obrazek nie zniknąl po pierwszym praniu.

Decoupage pomoże wykonać prezent dla każdego i na każdą okazję. Kuferki, pudełka, bransoletki, kolczyki, podkładki pod kubki, wazony, puszki na herbatę – ucieszą chyba każdą kobietę. Koszulki, pokrowce, futerały, torby i notatniki – zadowolą niejednego faceta. Kolorowe obrazki na ścianę, pamiętniki, kołyski dla lalek – sprawią wiele radości dzieciakom.

Decoupage nazywany był niegdyś sztuką dla ubogich, by potem wkroczyć na salony. Zajmowały się nim damy na dworach, zajmowali się nim i artyści. Jeśli potrzebujesz niedrogiego hobby, które da ci ogromną satysfakcję, wybierz decoupage.

Co myślicie o decoupage’u? Co ozdobiłybyście w ten sposób? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić decoupage na drewnie – krok po kroku
Następny artykułPomysły na prezenty handmade

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here