różne kawałku tkanin
poliestrowe wypełnienie
guziki
włóczka
filc
nici
nożyczki
maszyna do szycia
kreda
szpilki

Materiał, z którego uszyjemy głowę, tułów, nogi i ręce, składamy na pół. Kredą rysujemy poszczególne części ciała. Szpilkami spinamy obie warstwy materiału, dzięki temu łatwiej będzie wyciąć poszczególne elementy. Kiedy części ciała są już wycięte, zszywamy je na maszynie. Obszywamy je ściegiem stębnowym na lewej stronie. Zostawiamy w każdej części ciała mały otwór, przez który (po przewróceniu na prawą stronę) wsadzimy wypełnienie.

Zanim wypchamy głowę, doszywamy poszczególne elementy. Włosy możemy wykonać z włóczki lub filcu, oczy z guzików lub koralików. Możemy je także wyszyć. Niektóre elementy możemy zrobić z tkaniny. Gdy głowa, włosy i twarz są gotowe, zabieramy się za wypełnianie całego ciała poliestrem. Dzięki poliestrowemu wypełnieniu będziemy mogli lalkę wyprać w razie potrzeby. Wypchane części ciała musimy połączyć ze sobą. Można zszyć je na maszynie albo ręcznie. Lalce brakuje jeszcze najważniejszego, a mianowice ubranka.

lalka tutorialFot. Monika Piotrowska

Kładziemy lalkę na złożonej na pół tkaninie lub filcu i obrysowujemy ją. To pierwszy krok do uszycia sukienki na miarę. Dziewczynki lubią przebierać swoje lalki, więc wszystkie ubranka staramy się robić tak, aby można było je rozpinać. Przydadzą się rzepy, guziki, zatrzaski i zamki.

Aby ozdobić i urozmaicić strój naszej lalki, doszywamy wstążki, tasiemki, koraliki i cekiny.

Lalka szmacianka jest gotowa. Zanim podarujemy ją dziecku, sprawdźmy, czy elementy są dobrze zamocowane. Jeśli dajemy lalkę bardzo małemu dziecku, zrezygnujmy z przyszywania guzików i koralików. Małe części mogą zostać połknięte.

Taka lalka to najlepsza przyjaciółka: nie obraża się i nie płacze; zawsze dochowuje tajemnicy. Zje nawet największego niewidzialnego zakalca i wypije każdą herbatkę z plastikowego serwisu, chwaląc piękno jego porcelany.

szycie lalkiFot. Monika Piotrowska

Co powiecie na taką lalkę szmaciankę? Dobry pomysł na zabawkę dla dziecka? Podzielcie się opiniami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here