• Krok pierwszy

    Zaczynamy od łańcuszka. Jeśli pierwszy raz trzymasz w rękach szydełko, musisz wiedzieć, że najpierw należy zrobić pętelkę. Najprościej jest nałożyć ją na szydełko. Gotowa pętelka jest początkiem łańcuszka. Należy pamiętać, że pętelka nie może być zbyt ciasno ani zbyt luźno nałożona na szydełko. Teraz nawijamy na szydełko sznurek w kierunku od tyłu do przodu, a nawiniętą włóczkę zaczepiamy o haczyk szydełka i przeciągamy przez pętelkę na szydełku. Pierwsze oczko jest gotowe. Wykonujemy identycznie drugie oraz kolejne oczka łańcuszka. Powinno być ich 5.

  • Krok drugi

    Teraz wkładamy szydełko w pierwsze oczko, nawijamy sznurek na haczyk i przeciągamy. Na szydełku mamy dwa oczka. Nawijamy sznurek ponownie na szydełko i przeciągamy przez oba oczka jednocześnie. Tak robi się półsłupki. To samo robimy z pozostałymi czterema oczkami łańcuszka. Pierwszy rząd będzie skończony, gdy przerobimy pięć oczek. Analogicznie wykonujemy jeszcze dwa rzędy.

  • Krok trzeci

    W czwartym rzędzie dodajemy jeden półsłupek na początku rzędu, więc w czwartym rzędzie będzie pięć oczek. W piątym dodajemy kolejny półsłupek i otrzymamy sześć oczek. W szóstym również jeden, to samo w siódmym, ósmym, aż dojdziemy do dziesięciu oczek w rzędzie. Kolejne dwa rzędy również powinny mieć po dziesięć oczek. Powstał nam trapez.

  • Krok czwarty

    Musimy obrobić jego trzy boki półsłupkami, dziesięcioma na każdym boku, co daje nam razem trzydzieści półsłupków w rzędzie. W ten sposób przerabiamy dwadzieścia rzędów. Nasza robótka zaczyna przypominać kształtem łódkę. Po przerobieniu dwudziestu rzędów, następne cztery robimy dodając po jednym półsłupku na początku i na końcu.

  • Krok piąty

    Pora połączyć końce ze sobą. Dalsza praca będzie zależała od tego, jaki mamy rozmiar stopy. Najlepiej jest co jakiś czas przymierzać kapcia. Najpierw 3-4 okrążenia wykonujemy bez żadnego odejmowania. Następne opuszczamy systematycznie po kilka półsłupków.

  • Krok szósty

    Na początku opuszczamy każdy siódmy lub ósmy półsłupek. Nie zapominamy o przymierzaniu kapcia. Kolejne kilka rzędów około 5-7 wykonujemy bez zmian. W następnym pomijamy co szósty, potem co piąty, i tak dalej, aż zostanie nam kilka półsłupków w ostatnim rzędzie. Przez pozostałe półsłupki przeciągamy włóczkę tak, aby je ze sobą połączyć.

  • Krok siódmy

    Na etapie zwężania warto robić sobie notatki, ponieważ musimy jeszcze wykonać drugiego kapcia. Warto zaoszczędzić trochę czasu i zrobić drugiego kapcia z tą samą liczbą półsłupków w rzędach, co pierwszego, zamiast mierzyć go co kilka rzędów. Kiedy nasze kapcie są gotowe, możemy je dowolnie ozdobić.

  • Co powiecie na takie kapcie? Podobają się? 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić samemu prezent na Walentynki?
Następny artykułJak zrobić lalkę szmacianą – krok po kroku

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here