Blogi są dla młodzieży miejscem wyrażania swoich uczuć, przemyśleń i problemów. To łatwo dostępny środek pozwalający na wyżalanie się i pocieszanie. Nastolatki opowiadają więc o swoich perypetiach miłosnych, problemach domowych czy innych trudnościach.

Oczywiście, blogi są również miejscem „rozmów” na temat zainteresowań czy upodobań, o książkach i filmach. Blogowanie jest też sposobem na zawieranie wielu znajomości, okazją do poznania „bratnich dusz”.

Blog jest dziennikiem, na którym umieszcza się wpisy. Możliwa jest komunikacja dwustronna poprzez opcję dodawania komentarzy. Nastolatki wspierają się nawzajem, udzielają rad, dzielą rozterkami. Blog jest zdecydowanie bardziej „żywy” od papierowej formy pamiętnika. Jest to ważne właśnie w tym czasie, okresie dojrzewania. Wraz z przechodzeniem okresu buntu zmniejsza się liczba osób, z którymi można porozmawiać. Młodzież czuje się często nierozumiana, zresztą wiele trosk i niepokojów związanych jest właśnie ze środowiskiem rodzinnym.

Prowadzenie bloga umożliwia dzielenie się zmartwieniami, z jednoczesnym zachowaniem anonimowości. Poruszane kwestie nie dotyczą tylko sprzeczek ze znajomymi czy małych i większych miłostek, ale też poważnych problemów. Blog spełnia niejako funkcję terapeutyczną, oczyszczającą. Dużo łatwiej jest zwykle pisać niż mówić. Przy zachowaniu wspominanej już anonimowości, tematy mogą być bardzo poważne.

Blogi są również bogatym źródłem informacji hobbystycznych. Młodzi ludzie wymieniają się doświadczeniami, polecając przeczytane książki, wysłuchane płyty. Nierzadko inspirują również do podejmowania różnych działań i wyzwań. Blogi są miejscem dzielenia się swoimi osiągnięciami i prezentowania swoich prac oraz wytworów.

Uwaga!

Zaletą blogowania jest ponadto poszerzanie warsztatu pisarskiego. Jest to obcowanie ze słowem, mimo że wystukiwanym na klawiaturze komputera. W efekcie usprawniana jest komunikacja pisarska, poszerzany zasób słownictwa. Blogi opatrzone są często zdjęciami i różnymi wstawkami, co poszerza zakres umiejętności technicznych młodych ludzi.

Czy prowadzicie bloga? Jakie tematy na nim poruszacie i do czego Wam służy? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić tapetę w Gimpie?
Następny artykułJak rozwiązywać konflikty w szkole?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here