Najpopularniejszy rodzaj wyszukiwania w Google to po prostu użycie konkretnych słów wprowadzanych z klawiatury. Okazuje się jednak, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się także szukanie za pomocą obrazów. Jak bardzo jest to skuteczne i co warto o tym wiedzieć?
Do czego służy wyszukiwanie obrazem w Google?
Generalnie wyszukiwanie obrazem pozwala szybko zidentyfikować miejsca w internecie, gdzie znajduje się ten konkretny rysunek lub zdjęcie, nawet jeśli występuje w innych rozmiarach. Mechanizm Google podpowie także to czy gdzieś w sieci jest coś podobnego do wprowadzonego obrazka. Przykładowo mając zdjęcie gruszki można bez trudu znaleźć nie tylko miejsca w internecie, gdzie ktoś skopiował i zamieścił jej zdjęcie, ale również podpowiedzi pod kątem inaczej wyglądających owoców tego typu. Można też oczekiwać podpowiedzi o zbliżonej tematyce oraz kolorystyce. Na myśl przychodzi przede wszystkim zastosowanie przy szukaniu plagiatów oraz miejsc w których nasze oryginalne zdjęcie zostało przez kogoś umieszczone bez zgody.
Sztuczna inteligencja Google potrafi rozpoznać nawet to co znajduje się na zdjęciu i streścić to w słowie lub w dwóch. Jakie jest praktyczne zastosowanie tego rozwiązania? Jeśli sfotografujemy ciekawe zwierzę lub nietypową roślinę to istnieje dużo prawdopodobieństwo, że po skorzystaniu z tego narzędzia będziemy w stanie dowiedzieć się na przykład tego jaki jest to gatunek.
Jak wyszukać obrazem w Google?
Po przejściu na Grafika Google wystarczy nacisnąć niewielki przycisk z symbolem aparatu, aby otworzyć okno w którym można wkleić adres do obrazka znajdującego się w internecie lub przełączyć zakładkę i wybrać obraz z dysku. Jeszcze prostszą metodą jest po prostu przeciągnięcie pliku ze zdjęciem na okno przeglądarki. Więcej informacji na https://home.morele.net.
Opcje dodatkowe podczas szukania obrazem w Google
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyszukiwarka obrazów ma zaawansowane opcje, które pozwalają dostosować wyniki do własnych preferencji. Po prawej stronie wyników znajduje się mało widoczny przycisk „Narzędzia”, gdzie po jego kliknięciu możemy w prosty sposób przefiltrować wyświetlane wyniki. Dostępne opcje są zależne od ilości oraz rodzaju znalezionych obrazów, więc nie wszystko da się za każdym razem skonfigurować według potrzeb. W większości przypadków możemy wybrać czy Google ma wyświetlić tylko obrazy o rozmiarach większych lub mniejszych niż wybrana przez nas ilość pikseli, wybrać przeważający kolor, dobrać typ obrazu (na przykład tylko animowane pliki GIF), format obrazu, a nawet prawa użytkowania. Więcej ciekawych informacji na ten temat jest na stronie https://home.morele.net.