Poniżej możecie znaleźć kilka rad, które powinny ułatwić Wam podjęcie decyzji o zakupie wymarzonego notebooka.
1. Po co kupujemy nowy laptop?
Czy będzie on typowo mobilnym urządzeniem, które będzie towarzyszyć nam na każdym kroku, czy raczej spędzi on więcej czasu na biurku, podpięty do innych drukarki czy głośników?
Źródło: photoxpress.com
Jeżeli w grę wchodzi pierwsza opcja, to warto kupić notebook mniejszy o przekątnej ekranu ok. 15 cali. Jeśli natomiast ma on pełnić funkcję komputera stacjonarnego i rzadko być narażony na długie podróże, to najlepiej zaopatrzyć się w laptop o większym ekranie, np. ok. 17 cali. Dzięki temu będzie można na nim zarówno pracować, jak i oglądać filmy.
2. Główna funkcja, jaką ma pełnić nowy laptop.
Czy ma być on wykorzystywany do pracy? Czy może zastąpić komputer domowy?
Źródło: photoxpress.com
Jeżeli planujemy na notebooku głównie korzystanie z Internetu, wypełnianie dokumentów i korzystanie z różnych programów, w zupełności powinien wystarczyć taki z przedziału cenowego 1500zł-2000zł ze zintegrowaną kartą graficzną (wbudowaną w płytę główną). Gdybyśmy jednak chcieli uruchomić w wolnej chwili jakąś grę lub zaawansowany program graficzny, to wybór musi paść na laptop z normalną (osobną) karta graficzną nVidia lub Radeon, która w zależności od parametrów powinna poradzić sobie z uruchomieniem nowych gier. Zazwyczaj takie laptopy znajdziemy w przedziale cenowym od 2200zł-3000zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
3. Skąd uzyskać informacje jaki notebook jest najlepszy w danym przedziale cenowym?
Można przejrzeć prasę komputerową, czy nie znajdują się w niej aktualne testy najnowszych modeli. Jeżeli nie, pomocą służy Internet. Warto odwiedzić bodajże największy w Polsce serwis internetowy o laptopach www.notebookcheck.pl na którym można znaleźć testy praktycznie wszystkich najważniejszych modeli, pisanych nie na zlecenie producentów, ale bardzo często przez użytkowników korzystających z danego sprzętu.
4. Laptop z systemem operacyjnym czy bez?
Przy zakupie laptopa warto szukać modelu, do którego będzie dołączony system operacyjny, gdyż jego cena jest zazwyczaj niewiele wyższa od wersji bez systemu. Na szczęście coraz więcej producentów laptopów decyduje się na sprzedaż swoich produktów tylko i wyłącznie z systemem operacyjnym, zachowując przy tym bardzo korzystną ofertę cenową. Standardem na obecne czasy powinien być Windows 7 i raczej powinno się unikać laptopów z Windows XP i Vista.
5. Wygląd naszego laptopa.
Źródło: phtotoxpress.com
Jeżeli chodzi o wygląd laptopa, powinien on odzwierciedlać właściciela. Podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych, obudowy i kształty notebooków są różne, często dostosowane do płci i upodobań użytkownika. Warto więc przy zakupie w sklepie zapytać o inne wersje kolorystyczne danego modelu (jeśli istnieją), gdyż zazwyczaj sprzedawca prezentuje tylko jeden. Wszystko zależy od własnego gustu, który jednak nie powinien przesłaniać parametrów i funkcjonalności laptopa.
Jakie parametry Was interesują? Ile chcecie przeznaczyć na laptopa?