Chcąc, by specyfik był chętnie wybierany przez konsumentów, dodajemy do niego substancje zapachowe w odpowiednich proporcjach. Jak łatwo się domyślić, w przypadku gdy pozostałe składniki są bezwonne, wystarczy dodać niewielką ilość środków zapachowych, by nadać produktowi odpowiedni aromat. W przypadku substancji o niezbyt przyjemnym zapachu ilość środków zapachowych musi być, rzecz jasna, większa. Odpowiednio – im silniejszy zapach tych substancji, tym więcej środków zapachowych musimy dodać.
Z praktycznych wskazówek – przyrządzając samodzielnie kosmetyk, nie powinno się dodawać do niego w sposób dowolny i w dużych ilościach wszystkich olejków, jakie posiadamy, gdyż możemy otrzymać produkt, którego nie będziemy w stanie używać. Warto najpierw zapoznać się z właściwościami poszczególnych olejków oraz substancji, jakie w nim występują. Można tak dobrać składniki, by spełniały one dwie funkcje – nie tylko nadawały przyjemny zapach, ale także działały odpowiednio na nasz organizm za pomocą konkretnych substancji składowych.
Środki zapachowe mogą być dodawane w małych ilościach do takich kosmetyków jak: balsamy do ciała, olejki do opalania, kremy do twarzy albo też w większych ilościach do wszelkiego rodzaju perfum, wód toaletowych, wód kolońskich, dezodorantów. W końcu przy wyborze kosmetyków z tej ostatniej grupy, to zapach decyduje o jego popularności wśród konsumentów.
Uwaga!
Środki zapachowe dodajemy zawsze pod koniec sporządzania kosmetyku, tuż przed dodaniem środków konserwujących, a równolegle z dodawaniem substancji czynnych.
Jakich substancji zapachowych używacie wykonując kosmetyki? Które byście poleciły? Dajcie znać!