Dzieci – Jeśli partnerzy się kochają, ślub na pewno wziąć ze względu na dobro dzieci. Dziecko urodzone w trakcie trwania małżeństwa jest bowiem automatycznie uznawane za dziecko męża. Nie ma więc konieczności wdrażania procedury uznawania ojcostwa. Poza tym dziecko ma większe poczucie stabilizacji w rodzinie, która również względem prawa cywilnego występuje jako pewna całość.

Korzyści podatkowe i formalne – Małżeństwo może również liczyć na pewne ulgi finansowe związane z możliwością składania wspólnego oświadczenia podatkowego. Jeżeli posiadają dzieci mogą również skorzystać z ulgi prorodzinnej. Poza tym ludzie pozostający ze sobą w związku małżeńskim mają możliwość dziedziczenia po sobie, a w trakcie trwania małżeństwa tworzą wspólny dorobek majątkowy. Jeżeli jedna strona nie ma ubezpieczenia zdrowotnego na przykład z racji wykonywania pracy na umowę o dzieło, ubezpieczenie drugiej osoby obejmuje również małżonka.

Religia – Ślub na pewno wiele znaczy dla osób wierzących, które traktują go jako podstawę wspólnego życia we dwoje. Jeśli jedna osoba w związku jest niewierząca, zawarcie małżeństwa w kościele również jest możliwe. Ze względu na dobro osoby religijnej warto zdecydować się na taki ślub, ponieważ da jej to poczucie życia w zgodzie w własnym sumieniem i na pewno przyczyni się do zadowolenia ze związku. Jednocześnie jednak osoby wierzące mogą mieć opory przed zawarciem małżeństwa kościelnego, ponieważ nie daje ono możliwości rozwodu. Dla katolików decyzja o ślubie jest zatem jednym z najpoważniejszych życiowych wyborów.

Osobiste przekonania – Ślub warto wziąć, jeśli para ma wewnętrzne przekonanie, że powinna w taki sposób usankcjonować swój związek. Publicznie złożona przysięga i konsekwencje formalne, które z niej wynikają, jednak do czegoś zobowiązują. Miłość na pewno rozwija się, jeśli stawiamy jej konkretne wymagania i się o nią troszczymy. Natomiast pozostawiona sama sobie może nie przetrwać próby czasu. Ślub stanowi oficjalne potwierdzenie szczerości zamiarów wobec drugiej strony i zawierany z miłości oraz z pełnym przekonaniem może umocnić związek.

Czy uważacie, że warto brać ślub? Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ćwiczyć słuch muzyczny?
Następny artykułJak zostać piosenkarką?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here