Wydaje się, że rzeczywiście taki stan rzeczy jest możliwy, choć może on zaistnieć dopiero za parę lat. Badania są prowadzone na świecie, ale działanie i skutki uboczne przygotowywanych form antykoncepcji dla mężczyzn nie są jeszcze w pełni potwierdzone. Badania trwają i na pewno poczekamy jeszcze na pojawienie się nowych rozwiązań dla mężczyzn w dziedzinie antykoncepcji.

A nad czym naukowcy pracują w dziedzinie antykoncepcji dostępnej dla mężczyzn? W przygotowaniu są specjalne zastrzyki hormonalne (różne ich warianty). Jedna z takich form antykoncepcji zakładałaby podanie w zastrzyku (bezbolesnym) odpowiednią dawkę hormonu, który powoduje zabicie plemników, mimo ze dochodzi do powstania spermy. Na taki zastrzyk mężczyzna musiałby się udawać do lekarza co 10 lat.

Innym sposobem antykoncepcji, który miałby być osiągalny dla mężczyzn, byłyby tabletki antykoncepcyjne, które zawierałyby niektóre składniki identyczne z ich odpowiednikami przeznaczonymi dla kobiet. Dodatkowo jednak, aby tabletki miały pożądany efekt, mężczyzna musiałby otrzymywać dodatkową dawkę testosteronu podawanego w formie zastrzyku.

Inną terapią antykoncepcji dla mężczyzn byłaby terapia hormonalna polegająca na wstrzykiwaniu mężczyźnie co dwa miesiące odpowiedniej dawki testosteronu w sposób domięśniowy. Badania nad tą formą antykoncepcji trwają. Nie jest pewne, czy nadmiar testosteronu w organizmie, który otrzymując dużą dawkę hormonu sam przestaje go produkować, nie powoduje późniejszych problemów z bezpłodnością.

Jedyną formą męskiej antykoncepcji dostępną w Polsce jest wazektomia, która polega na przecięciu nasieniowodu, dzięki czemu mężczyzna staje się niepłodny. Wszystkie jednak funkcje organizmu i jego układu rozrodczego pozostają niezmienione.

Póki co mężczyznom pozostaje stosowanie prezerwatywy. Prezerwatywy są tanie, dostępne bez recepty i spełniają swoją funkcję, chroniąc przed niechcianą ciążą, kiedy są używane w odpowiedni sposób, pozwalający uniknąć ryzyka przedostania się plemników do szyjki macicy. Dodatkowo prezerwatywy pełnią jeszcze jedną ważną funkcję, jakiej nie pełnią inne środki antykoncepcyjne: chronią przed AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here